niedziela, 9 lutego 2025 09:04, aktualizacja 1 dzień temu

W Krakowie brakuje parkomatów. Pomocną dłoń wyciągnęła Warszawa

Autor Mateusz Łysik
W Krakowie brakuje parkomatów. Pomocną dłoń wyciągnęła Warszawa

Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) pozyskuje 240 używanych parkomatów z Warszawy, by dostosować system płatnego parkowania do nowych wymogów, w tym benefitów dla posiadaczy Karty Krakowskiej.

W krakowskim Obszarze Płatnego Parkowania działa szereg parkomatów. Spośród nich 143 najstarsze modele nie umożliwiają wprowadzenia numeru rejestracyjnego pojazdu, co uniemożliwia korzystanie z uprawnień wynikających z Karty Krakowskiej od sierpnia. W związku z tym Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował się na pozyskanie 240 używanych parkomatów z Warszawy.

Urząd planuje wykorzystać pozostałe parkomaty zgodnie z przyszłymi potrzebami – zarówno w przypadku rozszerzenia strefy, jak i wymiany innych, zużytych urządzeń. Ostateczna liczba urządzeń potrzebnych do obsługi poszerzonego Obszaru Płatnego Parkowania będzie zależała od wyników konsultacji społecznych dotyczących rozszerzenia strefy na teren Bronowic.

Mimo że pozyskiwane urządzenia mają około 11 lat, są w bardzo dobrym stanie technicznym i kompatybilne z innymi parkomatami funkcjonującymi w Krakowie. Nowa uchwała regulująca zasady działania strefy nakłada obowiązek dostosowania łącznie 1000 parkomatów poprzez implementację nowoczesnych rozwiązań informatycznych, zarówno tych już działających, jak i pozyskanych z Warszawy.

Plan zakłada, że urządzenia dotrą do Krakowa na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku. Pozyskane parkomaty będą przekazane w formie nieodpłatnej darowizny, natomiast Zarząd Dróg Miasta Krakowa pokryje koszty transportu, adaptacji do obsługi Karty Krakowskiej oraz montażu. Obecnie zbierane są oferty na wykonanie tych usług, a szacunkowe koszty mają być znane w marcu.

Pozyskanie parkomatów z Warszawy ma przynieść znaczące oszczędności. Szacowano bowiem, że zakup około 300 nowych urządzeń wraz z ich dostosowaniem mógłby kosztować kilkanaście milionów złotych. Dzięki darowiźnie, Miasto uniknie wysokich kosztów zakupu, ponosząc jedynie wydatki związane z adaptacją sprzętu. Pozyskane 240 urządzeń wystarczy, aby zapewnić wygodny zakup biletów, również w przypadku ewentualnego rozszerzenia strefy o Bronowice.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka