niedziela, 13 czerwca 2021 07:47

W krakowskim zoo powstanie nowy pawilon. Kto w nim zamieszka?

Autor Marzena Gitler
W krakowskim zoo powstanie nowy pawilon. Kto w nim zamieszka?

W krakowskim ogrodzie zoologicznym powstanie nowy pawilon. Dzięki szklanym przegrodom łatwiej będzie obserwować jego mieszkańców. Kto zamieszka w nowej siedzibie?

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę kolejnego pawilonu w ogrodzie zoologicznym. ma mieć 667,66 m², 898,58 m² powierzchni użytkowej i aż ponad 6 tys. metrów sześciennych kubatury. W nowym pawilonie znajda się urządzenia, maszyny i instalacje służące opiece nad zwierzętami.

Budynek ma być tak zaprojektowany, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane w nim zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu. Temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt oraz „zielona fosa” i barierki.

W nowym lokum, które powstanie w ciągu dwóch lat zamieszkają szympansy i makaki japońskie - zwierzęta, przy których wybiegach zatrzymuje się najwięcej zwiedzających.

ZOO Kraków
Szympansy w krakowskim zoo dostana nowy pawilon - fot. zoo-krakow.pl

Zadaniem zwycięskiej firmy będzie realizacja kilku elementów. Najpierw planuje się wyburzenie starego, nieużywanego parterowego pawilonu z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona mozaika i dekoracja ceramiczna, objęta ochroną konserwatorską. Mozaika zostanie potem wkomponowana w nowo powstały fragment ogrodzenia i nada będzie cieszyć oko zwiedzających.

Zanim ruszy właściwa budowa przebudowane i zmodernizowane zostaną instalacje. Sam nowy pawilon ma mieć dwie kondygnacje nadziemne oraz wybiegi zewnętrzne, zabezpieczone stalową siatką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku, z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Z kolei zimą będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

W ramach inwestycji planuje się też przebudowę i adaptację istniejącego układu komunikacji pieszej, zagospodarowanie terenu oraz zieleńców wraz z wymaganą niwelacją terenu, budowę muru oporowego.  

Na realizację całego zadania wybrany w przetargu wykonawca będzie miał dwa lata od momentu podpisania umowy. Oferty można składać do 2 lipca.

Trochę historii

W średniowiecznym Krakowie, podobnie jak w innych ówczesnych stolicach istniały menażarie i zwierzyńce królewskie. Pierwsze archiwalne wzmianki dotyczące dzikich zwierząt hodowanych w Krakowie pochodzą z 1406 roku, kiedy to sprowadzono parę lwów z Florencji.

Pierwszym ZOO w Krakowie był mały zwierzyniec, który powstał w 1895 roku w Parku Krakowskim, jednak po kilku latach został zlikwidowany.

Zanim powstało Krakowskie ZOO w Lesie Wolskim, od roku 1926 istniała tu tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą, była to hodowla bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta.

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego zrodziła się w 1927 roku. Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części Lasu Wolskiego, na wzniesieniu (345 m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców. Ogród Zoologiczny otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku. W dniu otwarcia zwierzostan liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy.

W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. Sześć dorosłych żubrów, które wywieziono z Lasu Wolskiego zginęło w czasie bombardowania w Berlińskim ZOO.

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Placówka sukcesywnie modernizuje wybiegi dla zwierząt, przystosowując je do najnowocześniejszych standardów.

W 2019 roku krakowskie zoo świętowało jubileusz 90-lecia powstania. Pisaliśmy o tum tu:

90 lat krakowskiego ogrodu zoologicznego
Przez 90 lat krakowski ogród zoologiczny przebył drogę od skromnego zwierzyńca do średniej wielkości europejskiego zoo, odnoszącego sukcesy w hodowli i ochronie zagrożonych gatunków. W tej obejmującej niemal stulecie opowieści nie brak spektakularnych wydarzeń, anegdot, ciekawostek, ale i słynnych m…

foto: wikipedia.org

zobacz też:

Kraków. W sobotę do zoo, w niedzielę w dolinki podkrakowskie i do puszczy
Wiadomości Kraków. MPK w Krakowie uruchomiło specjalne linie autobusowe. Dzięki temu mieszkańcy mogą wygodnie dotrzeć do terenów rekreacyjnych poza miastem. Jak pojadą w najbliższy weekend?

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka