wtorek, 29 marca 2022 10:57

W Proszowicach bratali się z Ukraińcami. To było wyjątkowe spotkanie

Autor Norbert Kwiatkowski
W Proszowicach bratali się z Ukraińcami. To było wyjątkowe spotkanie

Przyjaciele z Ukrainy - Poznajmy się! Pod takim hasłem zorganizowane zostało spotkanie dla uchodźców z objętego wojną państwa, które odbyło się w piątek wieczorem w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Proszowicach.

Na wydarzeniu pojawiło się nawet kilkadziesiąt osób dorosłych, głównie kobiet oraz kilkadziesiąt dzieci. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pracowników Urzędu Gminy i Miasta Proszowice przy współpracy z wieloma instytucjami. Tłumaczenie z języka polskiego na ukraiński wykonywała Lilija Jehorova, która od kilku lat mieszka w Ostrowie.

W piątkowy wieczór jako pierwszy głos zabrał obecny na spotkaniu burmistrz GiM Grzegorz Cichy, który mówił o solidarności Polaków z atakowanymi przez rosyjskie wojska mieszkańcami Ukrainy i o wsparciu dla uchodźców.

Następnie poruszono szereg niezbędnych informacji dla przybyłych gości:

  • Zasady i możliwości korzystania z opieki lekarskiej przedstawił doktor Wojciech Skucha ordynator Szpitala w Proszowicach.
  • Funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach omówili sposób postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa.
  • O szczepieniach, a zwłaszcza obowiązkowych szczepieniach dzieci przeciwko chorobom zakaźnym mówiły przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Proszowicach.
  • Pracownice Powiatowego Urzędu Pracy w Proszowicach zapraszały uchodźców do zgłaszania się do urzędu na specjalnie przygotowane kursy języka polskiego oraz do pośrednictwa pracy.
  • Zasady udzielania świadczeń i innych form pomocy społecznej omówiła Edyta Psica dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Proszowicach.
    O tym, w jaki sposób dzieci ukraińskie przyjmowane są do szkół i przedszkoli w gminie Proszowice mówiła Marzena Migas dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Proszowicach.
  • O nadawaniu PESEL informowała Anna Kwiatek Gieras koordynator ds. pobytu uchodźców z Ukrainy. Instytucje oprócz przygotowanych prezentacji miały stoiska z materiałami promocyjnymi w języku ukraińskim.
  • O współpracy z uczniami z Ukrainy mówił Mateusz Migas, który zrealizował dwa programy wymiany młodzieży polskiej i ukraińskiej.
  • Dorota Bartkowska opowiedziała o nauczaniu dzieci z Ukrainy a Joanna Milczarek o doświadczeniach w zatrudnianiu pracowników w gospodarstwie rolnym.

W czasie wydarzenia można było zapisać się do Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej na szczepienia przeciwko Covid-19.

Zaprezentowana została specjalnie wykonana na potrzeby pomocy uchodźcom strona internetowa www.pomagamy.proszowice.pl W czasie spotkania były zadawane pytania, obecni wzajemnie wymieniali się doświadczeniami, prowadzone były również indywidualne konsultacje. Polacy, u których przebywają uchodźcy chętnie włączyli się w dyskusję, przedstawili wzajemne relacje oraz podzieli się swoimi sugestiami.

Oprócz przedstawiania najważniejszych informacji urzędowych i pomocowych równolegle toczyło się spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży. Było malowanie twarzy, gry i zajęcia sportowe, tańce i zabawy z animatorką Sylwią Jęczmionek. Z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy wspólnie rywalizowali piłkarze z AP Proszowianka. Dzieci angażowały się w konkurencje i wspólne budowanie konstrukcji. Bardzo szybko następowało wzajemne rozumienie się. W zajęciach animacyjnych pomagali również wolontariuszki i wolontariuszki.
W sprawną organizację zaangażowani byli pracownicy Centrum Kultury i Wypoczynku, UGiM Proszowice, MOSiR Proszowice oraz rodzice i zawodnicy Akademii Piłkarskiej Proszowianka.

Mieszkańcy Gminy i Miasta Proszowice przyjęli już około 200 uchodźców z Ukrainy do swoich domów. Około 120 osób znajduje się w obiektach noclegowych zgłoszonych do gminy Proszowice.

ŹRÓDŁO ORAZ FOTO: GMINA I MIASTO PROSZOWICE

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka