poniedziałek, 16 września 2019 15:11

W Stryszawie gminy z powiatu świętowały dożynki. Wójt: Wszystko skupia się wokół pracy rolniczej

Autor Mirosław Haładyj
W Stryszawie gminy z powiatu świętowały dożynki. Wójt: Wszystko skupia się wokół pracy rolniczej

15 września w Stryszawie odbyły się Powiatowe Dożynki. Wspólne świętowanie zbiorów na obiektach stryszawskiego Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowali Starosta Suski, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. Pogoda dopisała, podobnie jak ilość atrakcji na które mogli liczyć ci, którzy zdecydowali się spędzić niedzielę na dożynkach.

Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą dziękczynną, która została odprawiona w kościele św. Stanisława w Stryszawie Dolnej. Po jej zakończeniu sformowany został korowód w którym ustawiły się koła gospodyń wiejskich z całego powiatu oraz zaproszeni przedstawiciele władz. Na czele pochodu stanęła Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa.

W części oficjalnej, po przywitaniu zgromadzonych, nastąpiło przekazanie staroście suskiemu Józefowi Bałosowi i wójtowi Stryszawy Rafałowi Laskowi symbolicznych bochnów chleba i wina przez starostów dożynek Anny Iciek i Wiesława Pieróg.

Po otwarciu na scenie odbyła się po prezentacja kolejnych kół gospodyń, które ośpiewały swoje wieńce. Po dopełnieniu tej dożynkowej tradycji zgromadzonym swoim występem czas umilała Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa w repertuarze której znalazło dużo muzycznych szlagierów i tradycyjnych przyśpiewek.

Po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników Gminnego i Powiatowego Konkursu na „Najpiękniejszy Ogród” i „Najpiękniejsze Obejście w Gospodarstwie Rolnym". W pierwszej kategorii zwyciężyła pani Barbara Bara z Zawoi. Na miejscu drugim znalazła się pani Barbara Adamek z Budzowa, a na trzecim pani Barbara Kowalcze z Łętowni. W konkursie na „Najpiękniejsze Obejście w Gospodarstwie Rolnym" pierwsze miejsce zajęła pani Janina Knapczyk z Bieńkówki przed paniami Krystyną Korbel z Osielca i Kazimierą Maj z Sidziny. Wyróżnienie zdobyła pani Maria Pająk z Krzeszowa.

Następnie zgromadzeni poznali wyniki „Powiatowego Konkursu Wieńców Dożynkowych”. Jury pierwsze miejsce w kategorii Wieniec tradycyjny przyznało gospodyniom z Białki. Druga lokata przypadła Kole Gospodyń Wiejskich z Zawoi Dolnej, a trzecie ze Stryszawy Dolnej. Najpiękniejszy Wieniec współczesny wykonały panie ze Stowarzyszenia „Nasza Skawica”, a na pozostałych lokatach uplasowały się kolejno panie z KGW w Żarnówce oraz „Bystrzanki” z Bystrej Podhalańskiej.

Popołudniu na scenie biesiadowanie rozpoczęła kapela „Zbójnicy” ze Szczyrku, po której przygrywali „Śwarni” z Zakopanego. Następnie dożynkowej publice zaprezentuje się młodzieżowa kapela „Spod Jałowca”. O 18:30 na deskach stryszawskiej sceny ponownie pojawili się zakopiańscy „Śwarni”, którzy przygrywali publice do tańca.

Uczestnicy Powiatowych dożynek mieli możliwość spróbowania tradycyjnych potraw, przygotowanych w ramach warsztatów kulinarnych przez gospodynie z regionu. Spróbować można było pajdy chleba z regionalnym smalczykiem i ogórkiem kiszonym, miejscowego żurku na domowym zakwasie także moskalików z serem, czy kulasa omaszczonego skwarkami.

Odbył się również pokaz pieczenia chleba i podpłomyków wraz z ich degustacją. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami i pobawić w dmuchanym wesołym miasteczku. Na odwiedzjących czekał kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła oraz stoisko pszczelarskie.

Naszej redakcji udało się porozmawiać ze współgospodarzem Powiatowych Dożynek, Starostą Józefem Bałasem.

Panie Starosto, Powiatowe Dożynki to doskonała okazja do świętowania dla całego regionu.

W gminie Stryszawa świętujemy Powiatowe Dożynki 2019, które, jak co roku, mają bardzo tradycyjną oprawę. Można to zresztą dookoła usłyszeć i zaobserwować. Wszystko to skupia się wokół pracy rolniczej, trudów, które w pewnym momencie przynoszą efekt w postaci zbiorów i to dzisiaj świętujemy. Zaczęliśmy od Mszy świętej w kościele parafialnym w Stryszawie a przed nami kolejne zaplanowane na dzisiaj atrakcje. Cześć z nich stanowią też rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejszy ogród przydomowy i obejście gospodarstwa rolnego. Nagrody co roku fundowane są przez Powiat i sponsorów, a konkurs cieszy się ogromną popularnością. Także zapraszamy serdecznie, jeżeli już nie w tym roku, jeżeli nie, to w roku przyszłym, ponieważ planujemy już przeprowadzenie Powiatowych Dożynek w 2020 r. w Gminie Zawoja.

Panie Starosto jesteśmy na Powiatowych Dożynkach. W poszczególnych gminach święto plonów już się odbyło. Można powiedzieć, że dzisiejsze święto to jest takim regionalnym podsumowaniem zbiorów.

Tak. Dzisiaj w Stryszawie mamy dziewięć gmin z terenu Powiatu Suskiego. Są to gminy typowo rolnicze, gdzie tradycyjnie uprawiano ziemię. Dzisiaj niestety, ale to też jest znak czasów, specyfika zarabiania na wsi się zmieniła. Każdy szuka łatwiejszego sposobu i większych dochodów, bo praca na roli jest bardzo trudna. Natomiast niektóre gospodarstwa zaczynają się specjalizować chociażby w hodowli owiec, mamy już takie symptomy i to jest na pewno dobry kierunek na przyszłość. Są również specjalistyczne gospodarstw w obrębie poszczególnych rodzajów produkcji roślinnej, czy zwierzęcej. No i oczywiście agroturystyka, ze względu na nasze walory turystyczne jest bardzo dobrym pomysłem i kierunkiem rozwijania działalności gospodarczej przynoszący sensowne dochody. Tych gospodarstw agroturystycznych przybywa, w tej gminie w której jesteśmy jest ich sporo.

Podczas Powiatowych Dożynek będziemy wybierali najpiękniejszy wieniec. Czy ma pan swojego faworyta?

Zawsze przy okazji takich wyborów mówię, że gdybym był w komisji, to pewnie bym równo rozdzielił nagrody, bo ciężko byłoby mi wyłonić zwycięzcę. Oczywiście komisja bierze pod uwagę pewne kryteria, które są związane z etnografią. Mamy tutaj specjalistów z tego zakresu, więc oni bardziej wnikliwie temat przeanalizują i myślę, że dokonają właściwego wyboru. Chciałbym podziękować wszystkim twórcom wieńców za to, że wzięli udział w tym konkursie.

W tym roku Powiat i jego teren najpierw nawiedziły ulewne deszcze a następnie susze. Czy straty powstałe w wyniku działania tych czynników atmosferycznych były duże?

Tak. Uruchomiliśmy w tym okresie Sztab Kryzysowy. Szkody zostały przez nasze komisje wyszacowane. Następnie zweryfikowane przez Zespół Wojewody i z ośmiu zgłoszonych zadań sześć zostało potwierdzonych. To jest wyszacowanie wstępne na ok. 3 miliony złotych. Mam nadzieję, ze sukcesywnie pan Wojewoda od przyszłego roku będzie uruchamiał środki, ponieważ ich montaż jest taki, że 75% pochodzi ze środków rządowych, a 25% wkładu własnego. Dzięki temu będzie można te szkody usunąć.

Czy powstały jakieś plany, które mają na celu zapobieganie w przyszłości tego typu sytuacjom?

Na terenie naszego powiatu nie mamy takich rzek, jak chociażby Wisła, która ma swoje plany przeciwpowodziowe, obwałowania itd. Nasza specyfika, górska, jest zupełnie inna. Bardziej monitorowanie tych zjawisk z odpowiednim przewidywaniem dużej ulewy, byłoby tym, co mogłoby zapobiegać skutkom.

Na polu czas zbiorów dobiegł końca, oczywiście to nie koniec prac polowych. Natomiast w Starostwie prace również nie ulegają zawieszeniu, jakie projekty będą realizowane w najbliższym czasie?

Sporo projektów które robimy będzie kontynuowane, bo mają one cykl wieloletni, m.in.: infrastrukturalne projekty drogowe w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pozyskanie z niego środków to bardzo dobry pomysł na to, żeby stan sieci dróg poprawić. Realizujemy również takie mniej typowe projekty, ale równie ważne, jak scalenia gruntów w dwóch miejscowościach i przeprowadzamy modernizację geodezyjną – to też projekt wieloletni. Są również inne wielomilionowe inwestycje, które mają odzwierciedlenie w budżecie. Liczę na to, że po wyborach parlamentarnych, które przed nami, sytuacja będzie się tak układać, że będziemy partnerami do współpracy dla organizacji rządowej, dla pana Wojewody. To jest jedyny właściwy kierunek dla wspólnego dobra.

Czego możemy życzyć Powiatowi Suskiemu w święto jego plonów?

Żeby te tendencje, które są pozytywne utrzymały się. Oczywiście zawsze życzylibyśmy sobie więcej środków, bo jest trudny temat w służbie zdrowia w całej Polsce a też mamy szpital powiatowy. Są też trudne tematy w oświacie, w tej chwili chociażby z podwyżkami dla nauczycieli. Mamy nadzieję, że uda się to rozwiązać, ale jeżeli zostaniemy pozostawieni sami sobie, będzie nam ciężko sobie z tym poradzić.

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka