wtorek, 19 stycznia 2021 10:14

Wadowice. Nauka poprzez zabawę? Nowoczesna edukacja w gminnych szkołach

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Nauka poprzez zabawę? Nowoczesna edukacja w gminnych szkołach

Gminy Wadowice otrzymała unijną dotację dla czterech gminnych szkół. Dzięki niej, do placówek trafił nowoczesny, interaktywny sprzęt edukacyjny o łącznej wartości ponad 850 tysięcy złotych.

Eduroboty, klocki Lego, modele anatomiczne, globusy, szachy, gry planszowe, książki, tablety, komputery, tablice multimedialne i wiele, wiele innych fantastycznych pomocy dydaktycznych zakupiono do Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni, Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach oraz szkół podstawowych w Kleczy Dolnej i Wysokiej. Te cztery placówki są uczestnikami projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice”, którego realizacja potrwa do czerwca 2022 roku.

– Cały sprzęt został sfinansowany z unijnej dotacji w wysokości 1,57 miliona złotych, którą mogliśmy przeznaczyć nie tylko na zakupy, ale również na szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów. Udało się zakupić także 4 schodołazy w ramach dostosowania placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wylicza burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Łącznie w projekcie uczestniczyć ma ponad 330 uczniów i 92 nauczycieli. Wśród zajęć dodatkowych dla dzieci znalazły się lekcje robotyki, informatyki, matematyki z elementami programowania, grafiki komputerowej, a także szachy, doświadczenia przyrodnicze, język angielski i inne.

Nauczyciele będą szkolić się m.in. z zakresu problematyki wychowawczej, metodyki pracy czy pedagogiki specjalnej, a w ramach studiów podyplomowych trzech z nich zyska dodatkowe uprawnienia z neurologopedii, integracji sensorycznej oraz diagnozy i terapii zaburzeń rozwojowych (np. autyzm, zespół Aspergera).

Realizowany projekt to już kolejna tego typu dotacja, pozyskana na unowocześnienie naszych szkół. W obecnym programie biorą udział cztery placówki, wybrane na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb.

info i foto: UMiG Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje