piątek, 17 marca 2023 13:26

Walczą o dostęp do aborcji, feminizm i godne życie. 18 Krakowska Manifa przejdzie ulicami

Autor Patryk Trzaska
Walczą o dostęp do aborcji, feminizm i godne życie. 18 Krakowska Manifa przejdzie ulicami

"Każda z nas jest ważna i głos każdej z nas się liczy" - to hasło 18 edycji Krakowskiej Manify, która przejdzie ulicami  Krakowa już jutro (18 marca). Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie kobiety są tak samo ważne, dlatego głos każdej z nich powinien liczyć się również tak samo.

Pełnoletnia Manifa idzie też w tym roku w wyjątkowych okolicznościach. Pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na dyskusję w Sejmie wokół odrzuconego projektu ustawy, zakładającego m.in. kary więzienia za np. podanie numeru Aborcji Bez Granic oraz tę po wyroku skazującym dla Justyny Wydrzyńskiej z Aborcyjnego Dream Teamu, którą uznano winną pomocy osobie, potrzebującej aborcji. Krakowska Manifa postuluje bezpieczną, dostępną, legalną i darmową aborcję.

Każda z nas jest ważna, każda z nas ma głos, każda z nas się liczy! My same liczymy się ze swoją różnorodnością, różnymi potrzebami, marzeniami i nadziejami. Liczymy się w roku rozpoczynającym maraton wyborczy i musimy pilnować, by żadnx nie zostałx z tyłu - podkreślają osoby organizujące tegoroczną Manifę, nawiązując do jej hasła.

Tegoroczne postulaty to obok dostępnej aborcji przede wszystkim także feminizm włączający i intersekcjonalny, zdrowie reprodukcyjne, walka z mobbingiem i łamaniem prawa pracy, uznanie pracy opiekuńczej, koniec wykluczenia menstruacyjnego, walka o godne życie opiekunów/opiekunek osób z niepełnosprawnościami, potrzeba większej reprezentacji kobiet w polityce, równość małżeńska i prawa osób transpłciowych, potrzeby osób uchodźczych i migranckich.

18 edycja Krakowskiej Manify odbędzie się 18 marca. Start o godzinie 14:00 z Placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka