wtorek, 15 grudnia 2020 10:27

Wędkowanie – krótkie wprowadzenie dla początkujących wędkarzy

Autor Artykuł sponsorowany
Wędkowanie – krótkie wprowadzenie dla początkujących wędkarzy

Wędkowanie to niezwykle przyjemne zajęcie. Uprawiają je tysiące mężczyzn i kobiet z całej Polski. Wyprawa na ryby to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który można połączyć ze spotkaniem towarzyskim z innymi pasjonatami wędkowania. Jeśli pragniesz rozpocząć swoją przygodę z tym hobby, warto dowiedzieć się co należy wziąć z sobą w ekwipunku. W tym krótkim tekście postaramy się podpowiedzieć o czym nie można zapomnieć.

Co wziąć ze sobą na ryby? Przede wszystkim – wędkę!

Jak każde hobby, również wędkarstwo wymaga zainwestowania w sprzęt potrzebny do jego uprawiania. Początkującym wędkarzom polecamy wybór tańszych urządzeń lub zakup z drugiej ręki. Wbrew pozorom, odpowiednio przechowywana i użytkowana wędka może być sprawna nawet po kilka latach.

Najważniejszym elementem w budowie każdej wędki jest wędzisko. Ma ono największy wpływ na przebieg i rezultaty połowu. Stanowi przedłużenie naszej ręki, umożliwiając precyzyjne zarzucenie haczyka w wybranym miejscu oraz amortyzuje ruchy wykonywane przez rybę. Wędziska występują w różnych rozmiarach – od tych krótszych o długości około 1,8 metra do naprawdę długich, nawet na kilkanaście metrów.

Do wędziska przymocowana jest żyłka wędkarska, zakończona haczykiem oraz przynętą. W przebiegu połowu istotny udział ma też kołowrotek. Przed zakupem pierwszego zestawu warto skonsultować wybór z zaufanym doradcą lub doświadczonym wędkarzem.

Rodzaje wędek do połowu ryb

Jest kilka najczęściej stosowanych typów wędek. Pierwszy to baty, których długość wynosi zazwyczaj od 2 do 6 metrów (oczywiście, są też bataty długie na kilkanaście metrów). Służą do łowienia ryb niedużych oraz średnich rozmiarów. W budowie bata nie występuje przelotek ani kołowrotek.

Tyczki to wędki o długości od 4 metrów wzwyż. W ich budowie znajduje się tyczka i top, a także zamontowany w tym ostatnim amortyzator i zestaw spławikowy. Pozwala to na dopasowanie długości wędki do danego łowiska.

Wędka spinningowa jest krótsza – ma od 1,5 do zaledwie 3 metrów. Służy do połowu ryb spokojnego żeru, jak i tych drapieżnych. Dzięki niedużym rozmiarom nadaje się do łowienia z łódki. Jest także bardziej wytrzymała niż inne krótkie wędki. W ich budowie występuje kołowrotek, niekiedy dużych rozmiarów.

Inne, rzadziej stosowane rodzaje wędek to odległościówka, wędka podlodowa, wędka muchowa oraz gruntowa.

Wędka do połowu szczupaków i sandaczy

Szczupaki i sandacze to ryby, którymi w ostatnim czasie wędkarze są bardzo zainteresowani. Szczególnie popularne są jesienią, gdy sandacze zaczynają „wyglądać” spod tafli jeziora o nietypowych dla pozostałej części roku porach. Zazwyczaj, sandacze biorą najlepiej rano oraz wieczorem. W okresie jesiennym również w ciągu dnia zdarza się spotkać sandacza.

Szczupak to natomiast ryba, którą łowić można przez niemal cały rok. Jedynie, nie zaleca się jego połowu w okresie między styczniem a kwietniem. Wówczas, szczupaki przechodzą tarło, przez co obejmuje je okres ochronny. Ostatni miesiąc roku to świetny moment, by spróbować złowić szczupaka. Do połowu obu tych gatunków ryb warto wybrać wędkę ciężko – o wadze przynajmniej 10 kilogramów. Cięższe wędki – te dochodzące do 30 kilogramów – to również dobry wybór. Warto zwrócić uwagę na odpowiednio elastyczne wędzisko oraz ciężkie przynęty.

Pozostałe ważne akcesoria podczas wyprawy na ryby

Wyprawa na ryby może trwać kilka dobrych godzin. Dlatego przed jej rozpoczęciem warto zaopatrzyć się w inne istotne akcesoria, niezwiązane bezpośrednio z samą obsługą wędki.

Pomocne mogą okazać się siedzisko wędkarskie, o prostej konstrukcji i niedużych rozmiarów. Z pewnością pomoże nam w obserwowaniu powierzchni wody. Warto także sięgnąć po specjalny ubiór – w tym kamizelki wędkarskie, gumowe buty oraz nakrycie głowy.

Okulary wędkarskie są niezastąpione w czasie połowu w pełnym słońcu. Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalne okulary polaryzacyjne, dedykowane właśnie dla wędkarzy. Nie tylko poprawiają wyrazistość obrazu, ale również redukują odblaski słońca trafiające do naszych oczu z powierzchni wody. Tym samym, zabezpieczają nas przed niechcianym przemęczeniem narządu wzroku.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka