poniedziałek, 30 sierpnia 2021 19:54

Totalna klapa szczepień przy stadionach. Gdzie indziej też statystyki coraz gorsze

Autor Marzena Gitler
Totalna klapa szczepień przy stadionach. Gdzie indziej też statystyki coraz gorsze

Zaledwie 62 kibiców zaszczepiło się na meczach Ekstraklasy. W sumie w 40 punktach zaszczepiło się w sobotę i niedzielę w Małopolsce 1600 osób. Jest jeszcze gorzej niż tydzień temu. Średnio wypada zaledwie 40 osób na jeden punkt!

Niemal 1600 Małopolan i turystów skorzystało ze szczepień przeciw koronawirusowi w ostatni sierpniowy weekend. Szczepienia zorganizowano tym razem aż w 40 różnych punktach. Dostępne były i na dużych plenerowych imprezach i małych festynach, meczach Ekstraklasy czy choćby przy parafiach.

- Bądźcie naszym dwunastym zawodnikiem! Zachęcajcie swoich braci po szalu, aby dołączali do naszej wspólnej akcji. Szczepienia to szansa na powrót do normalności, którą znamy sprzed pandemii. Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Wygrajmy ten mecz! Dla siebie, dla rodziny, dla kibiców z całej Małopolski! Nie pozwólmy na to, aby pandemia zabrała nam radość ze zwycięstw naszych piłkarzy. Chcemy być z nimi, świętować z nimi i dopingować ich. Piłka jest po naszej stronie, wygrajmy z koronawirusem! Bądźmy razem przeciwko COVID-19! – zaapelowali sygnatariusze podpisanego na początku sierpnia listu do kibiców: wiceprezes Wisły Kraków Maciej Bałaziński, wiceprezes zarządu MKS Cracovia SSA Jakub Tabisz, przedstawiciel prezes Bruk-Bet Termalica Nieciecza KS SA Stanisław Dziubla oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Jak widać apele na nic się nie zdały. W ostatni weekend przed meczami Ekstraklasy w sumie zaszczepiło się zaledwie 62 kibiców.

Mimo, że liczba szczepień weekendowych sukcesywnie spada i w ostatni weekend średnio wypadło zaledwie 40 osób zaszczepionych na jeden punkt, wojewoda małopolski jest zadowolony i uważa to za wielki sukces.

– Po tym ostatnim wakacyjnym weekendzie mogę śmiało powiedzieć: szczepienia plenerowe zdały egzamin na piątkę! Tym razem w tymczasowych punktach szczepień zaszczepiło się blisko 1600 osób. Łącznie w ramach weekendowych akcji od połowy czerwca preparat przeciw COVID-19 przyjęło niemal 20 tysięcy osób podsumowuje Łukasz Kmita.

Czy to rzeczywiście taki sukces? Przypomnijmy najwięcej chętnych na szczepienia było podczas majowego długiego weekendu. Wtedy pod punktami ustawiały się długie kolejki. Potem było już coraz gorzej, pomimo najróżniejszych zachęt i bonusów stosowanych przez wojewodę i samorząd.

W ostatni weekend najwięcej szczepień wykonano w Urzędzie Miasta w Olkuszu – tam preparat podano 201 chętnym. 165 osób zaszczepiło się w parku Jordana w Krakowie. Na trzecim miejscu pod względem liczby wykonanych zastrzyków znalazł się Starosądecki Jarmark Rzemiosła ze 105 nowo zaszczepionymi.

W ośmiu punktach zorganizowanych przy parafiach w zeszłą niedzielę skorzystało 307 osób (średnio 38 osób w każdym punkcie). Jeszcze gorzej było w punktach zorganizowanych na meczach piłkarskiej Ekstraklasy. Zaledwie 36 zaszczepiło się przy stadionie Wisły Kraków i tylko 26 osób przy stadionie sportowym klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza.  

W Małopolsce wykonano już łącznie 3 082 803 szczepień (dane na 29.08.2021 r.), jednak zaledwie 1 440 tys. Małopolan jest w pełni zaszczepionych.

Spada też liczba szczepień poza akcją szczepień weekendowych. W Małopolsce w ciągu ostatniego miesiąca średnia dzienna spadła z ok. 4 do niespełna 2 tysięcy.

- Dziękuję wszystkim, którzy dali obywatelski przykład społecznej odpowiedzialności i solidarności, decydując się na przyjęcie szczepionki. Niezdecydowanych wciąż zachęcam: tylko wspólnie możemy stawić czoła IV fali zakażeń. To niezwykle ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób - apeluje wojewoda.

fot. MUW

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje