W Winnicy Dąbrówka (Dąbrówka Szczepanowska, gm. Pleśna) dokonano symbolicznego pożegnania z latem i wakacjami, jednocześnie kultywując tradycję podczas „Wianków na Winnicy”. Wydarzenie zorganizowała Winnica Dąbrówka oraz Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy.
– Komercjalizacja życia codziennego powoduje, że wiele cennych zwyczajów odchodzi w zapomnienie. Dlatego poprzez tego typu projekty przypominamy niezwykłe obrzędy i zachęcamy młodych ludzi do aktywnego kultywowania tradycji przodków – tłumaczy Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, którzy licznie przybyli na imprezę przeprowadzoną z dbałością o spełnienie wszelkich rygorów sanitarnych. Wianki rozpoczęły się od prezentacji winnicy. Następnie zorganizowano warsztaty plecenia wianków, jak i zdobienia pierników. W międzyczasie degustowano wina, a także produkty lokalne, regionalne i tradycyjne. Pięknie udekorowane stoły wręcz uginały się od przysmaków od producentów żywności wysokiej jakości. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których atrakcją były animacje. O oprawę muzyczną zadbał Piotr Kita, artysta znany m.in. z programu „Must Be The Music”. Jak przystało na uroczystość związaną z sobótkami, na wodę wypuszczono wianki. Przypomniano obrzędy i zwyczaje, które dziś bywają zapomnianymi.
– W dawnych czasach panny robiły wianki (będące symbolem panieństwa), wiązały je sznurkiem lub nitką do płaskiej deski, w środek wianka przylepiały zapaloną świeczkę i puszczały na wodę. Inną tradycją było święto ognia w Noc Kupały, które charakteryzowało się rozpalaniem jak największych ognisk – przypominają organizatorzy czwartej edycji „Wianków na Winnicy”.
W malowniczej Dąbrówce Szczepanowskiej przy pięknej pogodzie, w szampańskiej atmosferze promowano małopolską kulturę i tradycję, a także walory polskiej wsi czy folkloru. Zaznaczmy, że „Wianki na Winnicy” są cenione przez odwiedzających, ale i nie tylko, ponieważ przed rokiem imprezę wyróżniono II miejscem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii wydarzenie cykliczne.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
inf. pras.