piątek, 3 maja 2024 23:23

Wieliczanie w hołdzie Konstytucji [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Wieliczanie w hołdzie Konstytucji [FOTO]

Mieszkańcy Wieliczki uczcili 233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na uroczystości zaprosił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Majowy weekend w Wieliczce pełen był patriotycznych akcentów. Tegoroczne obchody 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano kolejno 2 i 3 maja w Koźmicach Wielkich i Wieliczce.

W intencji Ojczyzny

W czwartek, 2 maja w Święto Flagi o godz. 11 odbyły się uroczystości przy pomniku upamiętniającym Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej z placówki „Sosna-Las” z udziałem Orkiestra Koźmice oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich z programem artystycznym „Uwierz Polsko!”.

3 maja uroczystości rozpoczęła o godz. 11 msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Towarzystwa Śpiewaczego ,,Lutnia" w wielickim kościele pw. św. Klemensa. Po mszy św. uczestnicy obchodów przeszli w asyście blisko 20 pocztów sztandarowych i Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalnia Soli "Wieliczka" ulicami miasta pod Pomniku Odrodzenia Polski na wielickich plantach, gdzie złożono kwiaty. W wielickich obchodach wzięła udział poseł Urszula Rusecka, wicewojewoda Elżbieta Achinger, starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, członek Zarządu Stanisław Kyrc, sekretarz powiatu wielickiego - burmistrz elekt Artur Ślęczka, radni miejscy i powiatowi, harcerze, kombatanci i służby mundurowe.

Dodatkową atrakcją był piknik strażacki połączony z pokazem sprzętu strażackiego - quadów i wozów bojowych.

Na sportowo

Nie zabrakło sportowej biało-czerwonej rywalizacji. O godz. 12.30 wyruszył na trasę III Wielicki Bieg Konstytucji 3 MAJA pod patronatem Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła. Biegacze wystartowali sprzed Pomnika Odrodzenia Polski, a zakończyli bieg przy Centrum Sportowym Solne Miasto. Organizatorem biegu był Wielicki Ośrodek Sportu.

Na koncercie

Zwieńczeniem obchodów w Wieliczce był zorganizowany o godz. 18 Koncert „Witaj Maj” w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Wieliczce.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka