piątek, 21 maja 2021 08:42

Wieliczka. Andrzej Duda w Kopalni Soli „Wieliczka”. Mówił o terapii pocovidowej

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Andrzej Duda w Kopalni Soli „Wieliczka”. Mówił o terapii pocovidowej

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wczoraj część uzdrowiskową Kopalni Soli w Wieliczce, która dołączyła do ośrodków prowadzących rehabilitację pocovidową.

Prezydent podkreślał, że niezwykłe wielickie powietrze sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego, a teraz korzystają z niego także pacjenci po przebyciu COVID-19. Jak dodał, terapia na terenie kopalni wielickiej jest organizowana w bardzo dobrych warunkach, w niewielkich grupach pacjentów, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. – Rozmawiałem z pacjentami; pytałem, czy są z tej terapii zadowoleni, czy im pomaga, czy odczuwają dobroczynne skutki terapii. Powiedzieli, że zdecydowanie tak, że to są zajęcia, które przynoszą im ulgę i dzięki niej znacznie szybciej wracają do zdrowia – mówił.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, były wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W kompleksie uzdrowiskowym 135 metrów pod ziemią kuracjusze biorą udział w specjalistycznym programie rehabilitacji pod opieką doświadczonego personelu. Program rehabilitacji kierowany jest dla osób, które przeszły chorobę COVID-19 i odczuwają negatywne skutki zdrowotne. Koszty rehabilitacji pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia. NFZ zapłaci blisko 200 zł za jeden dzień pobytu jednej osoby.

Podziemne Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka” jest jedynym ośrodkiem tego typu w Polsce.

foto: Kancelaria Prezydenta RP

Wieliczka. Rehabilitacja po covidzie 135 metrów pod ziemią
Wiadomości Wieliczka. Kopalnia Soli Wieliczka planuje kompleksową pomoc dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. O rehabilitacji pod ziemią w mówiły posłanki Urszula Rusecka i Józefa Szczurek- Żelazko.
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje