czwartek, 22 kwietnia 2021 09:07

Wieliczka. Rehabilitacja po covidzie 135 metrów pod ziemią

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Rehabilitacja po covidzie 135 metrów pod ziemią

Kopalnia Soli Wieliczka planuje kompleksową pomoc dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. O rehabilitacji pod ziemią w mówiły posłanki Urszula Rusecka i Józefa Szczurek- Żelazko.

Poseł Urszula Rusecka i Minister Józefą Szczurek- Żelazko w środę, 21 kwietnia zorganizowały konferencję prasową w Wieliczce dotyczącą szczepień powszechnych oraz rehabilitacji po przebyciu COVID-19 w Kopalni Soli w Wieliczce.

Urszula Rusecka Józefa Szczurek- Żelazko Wieliczka
Konferencja w Wieliczce/ foto: Twitter Józefa Szczurek- Żelazko

Pacjenci, którzy ciężko przeszli COVID-19 mają szansę na powrót do dawnej sprawności. Wszystko to za sprawą programu kompleksowej rehabilitacji. Kuracja potrwa od 2 do 6 tygodni. Osoby, które z niej skorzystają będą mieć zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” prowadzi również punkt szczepień przeciw COVID-19 w ramach  ogólnopolskiej sieci punktów szczepień. Z kolei dla pacjentów, którzy już przeszli COVID Kopalnia prowadzi jedyne w Polsce podziemne uzdrowisko.

W kompleksie uzdrowiskowym 135 metrów pod ziemią oprócz wyjątkowego kopalni, kuracjusze wezmą udział w specjalistycznym programie rehabilitacji pod opieką doświadczonego personelu. Program rehabilitacji kierowany jest dla osób, które przeszły chorobę COVID-19 i odczuwają negatywne skutki zdrowotne: zmęczenie, mniejszą tolerancję wysiłku, obniżony nastrój, brak energii. Z programu mogą korzystać także osoby chore przewlekle na choroby układu oddechowego, u których infekcja spowodowała nasilenie objawów choroby współistniejącej, np. astmy czy POChP (takich jak duszność, brak tolerancji wysiłku, czy przewlekły kaszel).

Koszty rehabilitacji pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia. NFZ zapłaci blisko 200 zł za jeden dzień pobytu jednej osoby.

foto: Kopania Soli "Wieliczka"

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje