piątek, 15 stycznia 2021 12:03

Wieliczka. Podpisano umowę na budowę nowej siedziby pogotowia

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Podpisano umowę na budowę nowej siedziby pogotowia

Lepsze warunki pracy dla ratowników i szybsza pomoc dla potrzebujących z terenu powiatu – to główne cele wspólnej inwestycji Województwa Małopolskiego, Powiatu Wielickiego i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, która powstanie przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce. Wczoraj podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.

Umowę na wykonanie prac budowlanych podpisali 14 stycznia w Starostwie Powiatowym w Wieliczce Małgorzata Popławska – dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i Mariusz Kliś – prezes zarządu firmy Igloobud z Dębicy. W uroczystości udział wzięli także m.in. marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka i starosta wielicki Adam Kociołek.

Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, dlatego każda inwestycja, która pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Nowa siedziba pogotowia w Wieliczce powstanie w bardzo dobrej lokalizacji i będzie doskonale przystosowana do potrzeb ratowników. Dzięki temu znacząco poprawią się ich warunki pracy, a niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom powiatu będzie przebiegało szybciej i sprawniej - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

W ramach inwestycji w Wieliczce powstanie nowoczesne Centrum Administracyjne. W ramach inwestycji powstanie siedziba Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Wieliczce i miejscowej Komendy Powiatowej Policji.

Obiekt będzie zlokalizowany przy ul. Powstania Styczniowego, w pobliżu drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966. W dwukondygnacyjnym budynku powstaną m.in. wygodne pomieszczenia socjalne dla służb medycznych, magazyn na leki i materiały medyczne, pokoje łączności i dokumentacji medycznej oraz garaże dla ambulansów. W projekcie parteru zaplanowano m.in. budowę bloku sanitarnego wraz z szatniami, łazienek, dwóch pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń technicznych i pomocniczych, a także 3-stanowiskowego garażu dla pojazdów KPR. Piętro budynku będzie podzielone na dwie części. W niższej zaplanowano pomieszczenia socjalno-administracyjne przeznaczone dla ratowników oraz dyżurkę, w wyższej – pomieszczenie dowodzenia wraz z łazienkami, szatnię i pokój biurowy.

Wokół budynku zostanie wybudowany mur oporowy. Powstanie także parking dla samochodów osobowych, oraz drogi i chodniki.

Wszyscy Ci, których zadaniem jest troska o nasze bezpieczeństwo wiedzą, jak istotny w działaniach ratowniczych jest czas. W walce o ludzkie życie liczy się każda minuta. Inwestycja w Wieliczce została zaplanowana w taki sposób, by ułatwić i przyspieszyć zespołom wyjazd z miejsca stacjonowania. W obecnej lokalizacji, przy ul. Szpunara wyjazd karetek w teren utrudniają wąskie uliczki w centrum miasta. Położenie nowej siedziby rozwiąże ten problem. Pozwoli także na zwiększenie liczby karetek z dwóch do trzech - podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

Koszty budowy nowej siedziby pogotowia wraz z zagospodarowaniem i instalacjami zewnętrznymi szacuje się na około 3,5 mln zł. Wartość umowy z wykonawcą prac budowlanych to ponad 2,8 mln zł.

Całość inwestycji będzie finansowana przez: Województwo Małopolskie (ok. 2,5 mln zł), Powiat Wielicki (ok. 1 mln zł) oraz Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (ok. 50 tys. zł).

Oddanie do użytku inwestycji jest planowane na grudzień 2021 r.

foto: UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje