wtorek, 17 stycznia 2023 15:22

Wieliczka. Wręczono Nagrody Kulturalne Burmistrza

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Wręczono Nagrody Kulturalne Burmistrza

Podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego w Wieliczce wręczono Nagrody Kulturalne za rok 2022. Otrzymali je w kategorii „Wydarzenie Roku” Marek Stryszowski, a w kategorii „Całokształt Twórczości” ex aequo Janusz Przepióra i Maciej Ziobro.

Po długiej przerwie wywołanej pandemią w sobotę 14 stycznia w „Solnym Mieście” odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne.  Gospodarz uroczystości burmistrz Artur Kozioł przywitał wszystkich gości i złożył im życzenia.

Żyjemy w czasach, o których niektórzy mówią, że są trudne. To czasy pandemii i wojny. Ten koncert jest podziękowaniem dla tych, którzy w tych właśnie czasach chcą i potrafią pomagać innym. Życzę sobie oraz Wam Drodzy Mieszkańcy pokoju na całym świecie, pokoju na Ukrainie i pokoju w naszym mieście - powiedział burmistrz Wieliczki.

Spotkanie Noworoczne rozpoczęło się koncertem kolędowo - inspirującym w wykonaniu Orkiestry Dętej Baczków. Wraz z młodymi muzykami: Wiktorią Kasprzyk, Aleksandrą Gawłowicz, Zuzanną Kożuch, Joanną Zwierniak, Moniką Wojciechowską, Tomaszem Jaroszem oraz Łukaszem Buksą OFM, mogliśmy poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Warto wspomnieć, że w 2021 orkiestra doszła do finału programu „Mam talent”, zajmując czwarte miejsce. Obecnie kierownikiem Orkiestry jest Rafał Węglarz, a Dyrygentem Wojciech Zwierniak.

W drugiej części spotkania w muzyczną podróż "W dwie godziny dookoła świata" zabrali widzów znakomici soliści: Monika Węgiel, Sylwia Frączek, Alexander Martinez, muzycy szkockiej orkiestry Pipes and Drums oraz Orkiestra Straussowska Obligato pod dyr. Jerzego Sobeńko. Była to wyjątkowa podróż przez wszystkie kontynenty: od Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej, poprzez Azję, Afrykę, Europę, aż do Skandynawii. Brazylijska samba,  wiedeński walc, węgierski czardasz, czeska polka, polskie przeboje i orientalne niespodzianki. Do tego barwne opowieści i dużo dobrego humoru zapewnił znany aktor, kabareciarz i piosenkarz - Krzysztof Respondek.

W kulminacyjnym punkcie wydarzenia Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wręczył Nagrody Kulturalne za rok 2022 ustanowione w celu inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. W  kategorii „Wydarzenie Roku” nagrodę otrzymał Marek Stryszowski w sposób szczególny za organizację wydarzenia o nazwie Markowe Zaduszki Jazzowe.

Markowe Zaduszki Jazzowe swoją nazwę zawdzięczają człowiekowi-legendzie Markowi Stryszowskiemu – wokaliście, saksofoniście, kompozytorowi i aranżerowi, jednemu z głównych członków legendarnej formacji Laboratorium od momentu jej powstania do obecnej chwili oraz liderowi własnych zespołów m. in. Little Egoists, Electric Shepherd, z którymi nadal z powodzeniem koncertuje.

Markowe Zaduszki Jazzowe stanowią nawiązanie do Krakowskich Zaduszek Jazzowych – najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce i w całej Europie. Od momentu kiedy prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie, organizującego Krakowskie Zaduszki Jazzowe, został Marek Stryszowski (czyli od 1991 roku) w formule wydarzenia nastąpiły znaczące zmiany. Krakowskie Zaduszki Jazzowe przybrały wówczas formułę „festiwalu wędrującego”, również poza granicę miasta – do Wieliczki.

Marek Stryszowski – pomysłodawca i główny wykonawca Markowych Zaduszek Jazzowych - związany jest z Wieliczką od urodzenia. Tutaj się wychował, uczęszczał do szkoły podstawowej nr 3 i wspólnie z przyjaciółmi Januszem Grzywaczem, Wiesławem Siekierskim i wieloma innymi rozwijał swoje pasje muzyczne i sportowe. Od wielu lat realizuje w Wieliczce swoje artystyczne projekty, np. festiwal World Art Underground, „Dźwiękiem, dłutem, pędzlem i słowem”, czy też coroczny „wyjazdowy” koncert w ramach Krakowskich Zaduszek Jazzowych – przez wiele lat w Kopalni Soli, następnie w Wielickiej Mediatece, a tym razem w kameralnych wnętrzach Wielickiego Centrum Kultury. Wraz z grupą przyjaciół założył Stowarzyszenie „Leśny Partyzant Wieliczka”, w którym grają w piłkę, mając na koncie wicemistrzostwo Europy oldboyów.

Wielickie wątki od zawsze były obecne w jego karierze. Jedną ze swoich płyt nagranych z formacją Little Egoists nazwał „Radio Wieliczka”.

Natomiast Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki za rok 2022 w kategorii „Całokształt Twórczości” otrzymali ex aequo Janusz Przepióra i Maciej Ziobro za blisko trzydziestoletnią działalność artystyczną na rzecz amatorskich grup artystycznych występujących na wielickiej ziemi.

Janusz Przepióra i Maciej Ziobro od blisko trzydziestu lat prowadzą działalność artystyczną w grupach folklorystycznych działających na terenie Gminy Wieliczka, Janusz Przepióra w charakterze choreografa, natomiast Maciej Ziobro - akompaniatora i akordeonisty.

Współpracowali z Zespołem Pieśni i Tańca „Raciborsko” niemal od samego początku jego funkcjonowania, tj. od 1993 roku. Jeszcze wcześniej współpracowali przez krótki czas z Krzysztofem Wesołowskim w zespole „Czerwone Maki”, który miał swoją siedzibę w Czarnochowicach oraz przez kilka lat z Zespołem Regionalnym „Mietniowiacy”.

W czasie swojej dziesięcioletniej pracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Raciborsko” pracowali także z zespołami ze Śledziejowic, Kokotowa, Węgrzc Wielkich i Grabia.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka