niedziela, 31 stycznia 2021 16:34

Wieliczka. Zapadła się ziemia na pasach. Zwołano sztab kryzysowy

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Zapadła się ziemia na pasach. Zwołano sztab kryzysowy

Ulica Goliana w Wieliczce jest nieprzejezdna po tym, gdy zapadła się na niej jezdnia, tworząc głęboką wyrwę w miejscu przejścia dla pieszych. Burmistrz zwołał Sztab Kryzysowy. Przyczyny zapadnięcia się ziemi ma wyjaśnić ekspertyza.

W sobotę, 30 stycznia w godzinach wieczornych, po przejechaniu ciężkiego       samochodu powstała na ulicy Goliana powstała kilkumetrowa wyrwa w drodze. Została ona natychmiast zabezpieczona przez Państwową Straż Pożarną,       Ochotniczą Straż Pożarną oraz Policję. Zarząd Dróg Gminnych wyłączył ulicę Goliana z użytkowania i zabezpieczył skrzyżowanie z ulicą Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia wyrwy pojawiły się na grupie Wieliczanie i Wieliczka w serwisie Facebook. Na jednym z udostępnionych zdjęć można zobaczyć coś, co przypomina fragment zatkanej mułem rury deszczowej.

Dziura została prowizorycznie zasypana przez służby.

Jak informuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł dziś po południu odbyło się spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego uzgodniono przebieg działań na najbliższe dni, tak aby można było jak najszybciej przywrócić ruch na ul. Goliana. Z pierwszych ustaleń wynika, że na obszarze gdzie powstała wyrwa nie doszło do awarii wodociągowej jak również nie doszło do awarii sieci kanalizacyjnej. W tym obszarze nie ma wypływu ani wody, ani ścieków, a podłoże wyrwy było suche. Niepokojący jest jednak fakt  ubytku tak dużej ilości ziemi w podbudowie.

Poniedziałkowe prace ziemne pozwolą dokładnie zdiagnozować przyczynę     zdarzenia. Do momentu wyjaśnienia przyczyny, ulica Goliana będzie nieprzejezdna. W tym celu wykonany zostanie  pełny monitoring wizyjny wszystkich kanałów w przylegających ulicach. Zostaną również zlecone badania geologiczne w otoczeniu  skrzyżowania.

foto: Wieliczka Wieliczanie, Bartłomiej Krzych

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje