czwartek, 15 czerwca 2023 11:45

„Wielka" poezja i „mała" architektura czyli pasje Lidii i Zbigniewa Sałabunów z Wieliczki

Autor Jadwiga Duda
„Wielka" poezja i „mała" architektura czyli pasje Lidii i Zbigniewa Sałabunów z Wieliczki

31 maja Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Erazma Jerzmanowskiego w Wieliczce, Lidią i Zbigniewem Sałabunami z Wieliczki zorganizowało w Wieliczce w sali „Magistrat” 39 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! pt. „Wielka" poezja i „mała" architektura, którego bohaterami byli wieliccy pasjonaci Lidia i Zbigniew Sałabunowie. Spotkanie obyło się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” i organizatorka spotkania przywitała zebranych, przedstawiła temat 39 spotkania „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! i prelegentów: Lidię i Zbigniewa Sałabunów, emerytowanych nauczycieli geografii,  Elżbietę Chabik, emerytowaną nauczycielkę - polonistę, Jerzego Pilikowskiego, emerytowanego nauczyciela historii, autora podręczników i książek historycznych, doktor nauk humanistycznych Ewę Wójcik. Zaprezentowała miesięcznik „Głos Wielicki” z maja b.r., w którym jest relacja z 38 spotkania „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! z 26.06.b.r. o młynarstwie w Podłężu i okolicach od średniowiecza po czasy współczesne”. Wspomniała, że 30.10.2019 r. na 12 spotkaniu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!  także prezentowali się Lidia i Zbigniew Sałabunowie. Okazją do zorganizowania 39 spotkania „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! stały się kolejne książki napisane przez  Lidię Sałabun pt. „Antosiowe opowieści" i tomik wierszy „Czas na powroty" wydane staraniem autorki w 2022 r. (poprzednie tomiki: „Słowem malowane”, „Czas zatrzymany”, „Opłotkami pamięci”) oraz nowe makiety zabytków z Wieliczki i Polski wykonane przez Zbigniewa Sałabuna. Korektę książek przed drukiem wykonała Elżbieta Chabik ilustracje do książki „Antosiowe opowieści” portret: Stasia, Antosia, Franka, wnuków Państwa Sałabunów - Leszek Dąbrowski a wszystkie 29, to rysunki Antosia Sałabuna, jeden babci Lidii. Natomiast w tomiku wierszy „Czas na powroty” ilustracje wykonała Barbara Galas, nauczycielka-logopeda. Autorka tomiku pisze, że w swoich utworach często przywołuje wspomnienia z dzieciństwa (urodziła się w 1959 r. w Grabówkach), opisując miejsca, ludzi i zdarzenia z Porąb i Zamłynia w Dolinie Wilgi, gdzie się wychowała. Ten tomik jest kontynuacją wspomnień oraz wartości, które ją wychowały.

"Czas na powroty" Lidii Sałabun - fot. - Jadwiga Duda

Na wstępie spotkania z  programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Erazma Jerzmanowskiego w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielki Magdaleny Baran. W montażu słowno-muzycznym: Hanna Możdżań, Matylda Grabowska, Stanisław Gierczak  recytowali wiersze Lidii Sałabun zatytułowane: „Pisać”, „Za chlebem”, „Lato na jeziorach”, „Lato”, „Świata obywatel”, „Moje miasto”. Piosenki zaśpiewały: Julia Rynduch i Natalia Szatkowska, laureatki wielu konkursów wokalnych. W występ wplecione zostały także melodie ludowe, lubiane przez poetkę. Zagrali je uczniowie: Julian Bołdak na fortepianie, Jakub Kadłubowski na klarnecie. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Prowadząca podziękowała Pani Agnieszce Maślak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce za współpracę, Pani Magdalenie Baran za przygotowanie z uczniami programu na dzisiejsze spotkanie. Od Burmistrza Wieliczki nauczycielkę obdarowała upominkiem a uczniów  słodyczami.

Jak czytamy na okładce „Antosiowych opowieści”, a jest ich 41, Lidia Sałabun napisała: „Antosiowe opowieści to książka w formie pamiętnika sześcioletniego chłopca, który opowiada o czasie pandemii, kiedy on i jego młodszy brat nie chodzili do przedszkola i więcej czasu poświęcali im dziadkowie. Ten rok nie był dla dzieci czasem straconym, a pełnym wrażeń wartościowym etapem życia, wypełnionym zajęciami i wycieczkami, które uwrażliwiały na piękno przyrody naszej ojczyzny i jej historii. Szczególną rolę odgrywa tu Dolina Wilgi, gdzie dzieci chętnie wracały i poznawały jej urokliwe zakątki.”

Ewa Wójcik: „Ta książka jest wyjątkowa, inna niż wszystkie. Autorka, a właściwie Antoś przenosi nas w inny świat, który pomału odchodzi, wypierany przez media. Zachęcam do przeczytania tych opowieści z podtekstem wychowawczym i edukacyjnym. Zapewniam, że będzie to wspaniała lektura, bo to magiczna, pełna ciepła i humoru książka. Jej dodatkowym atutem są ilustracje wykonane przez Antosia i żartobliwe „zwroteczki” babci Lidzi., będące kwintesencją opisywanych wydarzeń.”

Barbara Galas: „Książka ta jest niezwykłym zbiorem krótkich tekstów, w których autorka opisuje przeróżne przygody wnuków, ukazując codzienną pracę nad wychowaniem ich na ludzi mądrych, światłych, kochających przyrod, znających dzieje naszego narodu, a przede wszystkim dbających o więzi rodzinne. W narracji Antosia przeważa język dziecka -prosty i zrozumiały dla małego odbiorcy. Ten sam odbiorca otrzymując pięknie wkomponowane wiersze. Uczy się wrażliwości na poezje oraz bogactwo i piękni naszego języka.”

Lidia Sałabun w tomiku wierszy „Czas na powroty” zamieściła m.in. wiersz dedykowany życiu i wnukom, dzięki którym babci chce się żyć i tworzyć: Antosiowi, Franusiowi, Stasiowi pt. „Żyć się chce”:

Kiedy widzę Antosiowe oczy,

Błękit nieba, co w nich tkwi tak ślicznie,

Wtedy wiem, że już nigdy więcej

Nie ocenię życia sceptyczne.

Kiedy słyszę Franusiowe „babcia”,

Wtedy iskra me serce rozpala:

Taka ciepła, prawdziwie szczera,

Wtedy wiem, że takie szczęście nigdy nie umiera.

Kiedy Stasiu czyni wywody,

Żaden temat nie jest mu obcy,

Swoje myśli tak pięknie powierza,

To jakby drzwi świata otwierał,

Żeby wpuścić więcej powietrza.”

Zbigniew Sałabun i jedna z jego miniatur - fot. Antoni Cieślik

Spotkaniu towarzyszyła wystawa miniatur ciekawych budowli z różnych regionów Polski autorstwa Zbigniewa Sałabuna. Autor pokazywał poszczególne obiekty, mówił skąd pochodzą i że są wykonane w skali 1:100 lub 1:150. Wśród nich były z Wieliczki budynki: dworca PKP na stacji Wieliczka-Kopalnia, Szkoły Podstawowej nr 1, Mediateki, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego Solne Miasto.

"Antosiowe opowieści" Lidii Sałabun - fot. - Jadwiga Duda

Jadwiga Duda podziękowała prelegentom za wygłoszone prelekcje na temat twórczości Lidii Sałabun wręczając im od KPW  kwiaty oraz upominki książkowe od władz Wieliczki przygotowane przez Justynę Kozioł z Wydziału Kultury UMiG Wieliczka. Dziękujemy. Wykonano wspólne zdjęcie. Zainteresowani mogli nabyć książki autorstwa Lidii Sałabun.

Prezes KPW zaprosiła zebranych na 40 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! w dniu 28.06. (środa), a 17 z serii „Wsie w Gminie Wieliczka”: Kokotów. Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się o godz.16.00 w sali „Magistrat”, a po prelekcjach o godz.17.45 zainteresowani autobusem udadzą się z parkingu przy ul. Mickiewicza do Kokotowa na zwiedzenie wsi i spotkanie z mieszkańcami przy ognisku. Natomiast 22.06. (czwartek) o godz.10.00-tej spotykamy się w Krakowie na Rynku Podgórskim przed kościołem p.w. św. Józefa i  z przewodnikiem zwiedzamy Podgórze. Zapisy na wycieczki przyjmuje Halina Dyląg.

W 39 spotkaniu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! uczestniczyły 83 osoby m.in. emerytowana polonistka Maria Kłapa, Elżbieta Sikora, radna Rady Miejskiej w Wieliczce, Bartosz Sałabun, syn Lidii i Zbigniewa Sałabunów, Włodzimierz Nowak, rzeźbiarz-samouk  wpisane do „Książki Pamiątkowej” w tym  mieszkańcy Krzyszkowic i 33 członków  KPW: Michał Anioł,  Grażyna Bieniek, Marta Borowiec, Danuta Chrebor,  Antoni Cieślik, Stanisława Cygankiewicz, Katarzyna Czubak, Jadwiga Duda, Alojzja Dudek,  Anna Dudzic, Tadeusz Dudzic,  Halina Dyląg, Marian Dyląg, Urszula Gawlik,  Maria Gurgul, Włodzimierz Grzywacz, Krzysztof Kasprzyk, Elżbieta Kawecka-Cebula, Anna Kisiel, Hanna Kozioł, Adam Lachman, Jan Matzke, Anna Młynarczyk, Michał Morawski, Aleksandra Pasek, Bohdan Piotrowicz, Halina Pracuch, Zofia Prochwicz, Marian Sipióra, Anna Ślęczka, Anna Woźniak, Tadeusz Woźniak,  Małgorzata Złomek-Adaszyńska. O wpis uczestników spotkania do tej książki troszczył się Michał Morawski. Prowadzącej pomagali: Szymon Hejmo i Kacper Kaczmarczyk, uczniowie klasy I b LO w Wieliczce. Przebieg spotkania fotografowali: Antoni Cieślik i Jadwiga Duda.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka