wtorek, 16 czerwca 2020 18:30

Wolbrom. Nie(równa) walka z barszczem Sosnowskiego

Autor Emilia Gara
Wolbrom. Nie(równa) walka z barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina pochodząca z Kaukazu, która w kontakcie ze skórą, w obecności światła słonecznego może powodować bardzo niebezpieczne oparzenia u ludzi i zwierząt.

Jest to roślina, którą bardzo ciężko zlikwidować. W tym roku na walkę z barszczem Sosnowskiego Gmina Wolbrom otrzymała dotację od Zarządu WFOŚiGW w wysokości 16 150 złotych. Firma wyłoniona z zapytania ofertowego dokonała trzykrotnie zabiegów chemicznych i mechanicznych mających na celu zlikwidowanie rośliny. Zabiegi zostały przeprowadzone w następujących miejscowościach: Domaniewice, Sulisławice, Poręba Górna, Chełm, Jeżówka, Budzyń i Lgota Wielka, Zabagnie, Gołaczewy, Brzozówka, na obszarze o łącznej powierzchni 3,35 ha. Nowymi skupiskami barszczu Sosnowskiego są tereny pogranicza Lgoty Wielkiej i Sulisławic tzw. Jawor.

Skuteczne zlikwidowanie barszczu Sosnowskiego wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów niszczących, gdyż jest on wysokoplenny, odporny na herbicydy. Dodatkowo jedna roślina, rocznie wytwarza 20–40 tys. nasion mających zdolność kiełkowania przez kolejnych pięć lat, więc zabiegi muszą być wykonywane co roku, przez pół dekady.

Inf. i fot.: UMiG Wolbrom  

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka