piątek, 26 stycznia 2024 13:06

Wpływ rekuperacji na jakość powietrza w pomieszczeniach - rola wentylacji mechanicznej

Autor Artykuł sponsorowany
Wpływ rekuperacji na jakość powietrza w pomieszczeniach - rola wentylacji mechanicznej

W nowoczesnym budownictwie jedną z najważniejszych kwestii jest efektywny system wentylacji. Obecnie rezygnuje się ze stosowania przestarzałego już nieco systemu wentylacji grawitacyjnej i stawia się na rekuperację. To rozwiązanie umożliwia ciągłą wymianę powietrza, a w dodatku w rekuperatorze można zamontować filtry, dzięki którym nawiewane z zewnątrz powietrze jest oczyszczane ze smogu czy nawet alergenów. Wentylacja mechaniczna, ponieważ taka jest pełna nazwa rekuperacji, to system zdecydowanie warty uwagi, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz budowę swojego wymarzonego domu. Dowiedz się więcej o zaletach tego rodzaju wentylacji!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to synonim nowoczesnego podejścia do wentylacji budynków. System mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej wyposażony jest w innowacyjną funkcję odzyskiwania ciepła. Centrum tego systemu stanowi zaawansowana centrala wentylacyjna, znana jako rekuperator, którego kluczowym elementem jest efektywny wymiennik ciepła. Różne rodzaje rekuperatorów oferują zróżnicowane stopnie odzysku ciepła.

Proces funkcjonowania systemu rekuperacji rozpoczyna się od pobierania świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą czerpni umieszczonej w ścianie zewnętrznej. Następnie za pośrednictwem dedykowanych kanałów wentylacyjnych powietrze kieruje się do rekuperatora, gdzie przechodzi przez zaawansowany wymiennik ciepła. Tutaj następuje efektywne odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Oczyszczone i nagrzane powietrze jest następnie nawiewane do wnętrza budynku, zasilając pomieszczenia takie jak salon, sypialnia czy gabinet.

Najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej

Zastanawiasz się, jakie są najistotniejsze korzyści związane z montażem rekuperacji? Sprawdź, co zyskasz inwestując w wentylację mechaniczną!

Wymiana powietrza przez całą dobę

W domu wyposażonym w rekuperację wymiana powietrza odbywa się nieustannie, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku. Nawet przy zamkniętych oknach oraz gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Latem powietrze jest ochładzane, a zimą podgrzewane, zanim trafi do wnętrza pomieszczeń.

W domu z rekuperacją powietrze utrzymuje zawsze niską zawartość dwutlenku węgla, porównywalną z tym na zewnątrz, zachowując jednocześnie wysoką jakość. Nawiewane powietrze pozbawione jest nadmiaru wilgotności, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń i kurzu.

Filtracja nawiewanego powietrza

Wentylacja mechaniczna umożliwia także skuteczną filtrację nawiewanego powietrza. Stopień filtracji zależy od klasy zastosowanego filtra. Standardowo rekuperator jest wyposażony w filtry kieszeniowe klasy G4.

Zastosowanie filtra o wyższej klasie, takiej jak F7 (możliwe tylko na nawiewie), pozwala zatrzymać ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10 µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1 µm (smogowe zanieczyszczenia to głównie pył PM10, oznaczający wielkość poniżej 10 µm).

Oszczędności na ogrzewaniu

Rachunki za ogrzewanie w zimowych miesiącach mogą spaść nawet o 50% w porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. To dzięki temu, że wymiennik ciepła w rekuperatorze przenosi energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. W efekcie dom potrzebuje mniejszej ilości pierwotnej energii nawet o 20 kWh/m2 rok.

Kontrola ilości powietrza

System rekuperacji umożliwia precyzyjną kontrolę wymiany powietrza w domu zgodnie z preferencjami użytkownika – to domownicy decydują, jak intensywnie ma działać wentylacja. Niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz, ilość dostarczanego i wywiewanego powietrza jest zawsze taka sama. Dla większej intensywności wentylowania wystarczy dostosować ustawienia sterownika rekuperatora – na przykład podczas spotkań z gośćmi, pozbywania się wilgoci po suszeniu ubrań czy też pozbywania się niechcianych zapachów z kuchni i łazienek. W razie potrzeby można również zredukować intensywność wentylacji, na przykład podczas nieobecności domowników.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka