poniedziałek, 23 maja 2022 12:52

Wraca sprawa głośnego morderstwa. Czesław K. jest już w Polsce

Autor Katarzyna Jamróz
Wraca sprawa głośnego morderstwa. Czesław K. jest już w Polsce

Sprawa Czesława K. dotyczy zdarzeń, które rozegrały się na początku 2019 r. Wtedy to Grażyna K. przyjechała do Borzęcina (powiat brzeski) w celu przepisania domu na swojego męża i słuch po niej zaginął. 40-latek w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Tarnowie jest podejrzany o zabójstwo żony. W czwartek (12 maja) po podjęciu przez Sąd w Londynie ostatecznej decyzji mężczyzna został wydany stronie polskiej.

34-latka razem z mężem pracowała w Wielkiej Brytanii. Do podpisania stosownych dokumentów nie doszło ze względów formalnych. Kobieta zaginęła w nocy z 3 na 4 stycznia. Blisko dwa miesiące później, 28 lutego odnaleziono jej ciało w rzece Uszwica. Jak ustalono kobieta przyleciała do Polski 3 stycznia 2019 r. W toku wykonywanych czynności ustalono, że ostatnią osobą jaka miała widzieć Grażynę K. był jej mąż Czesław i było to 3 stycznia około 22:30. Pomimo iż, następnego dnia Czesław K. nie miał kontaktu z żoną nie zgłosił jej zaginięcia, ponieważ był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i, że tam się spotkają. Zaginięcie kobiety zgłosiła jej rodzina.

Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie 2 lipca 2019 r. postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny, tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego. Jednak wobec faktu iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony. 2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, 10 lipca 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za Czesławem K. list gończy. Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, 23.07.2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Tego samego dnia brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K. Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (m.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).

W czwartek (12 maja) Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie 18 maja ogłoszone zostały mu zarzuty. Tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec 40-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania do dnia 11 czerwca 2022 r.

W śledztwie planowane jest przeprowadzenie dalszych czynności dowodowych, w tym zasięgniecie specjalistycznych ekspertyz kryminalistycznych.

Źródło/Fot.: Małopolska Policja

Przypomnijmy

34-letnia Grażyna K. po raz ostatni widziana była 3 stycznia w Borzęcinie. Przez ponad dwa miesiące kobiety szukała rodzina, mieszkańcy miejscowości, płetwonurkowie, policjanci z psami tropiącymi oraz prywatny detektyw. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, rodzina, a w szczególności siostra zaginionej rozpoznała zwłoki należące do Grażyny K. Ciało odnaleziono na brzegu, było w stanie daleko posuniętego rozkładu. Identyfikacja była możliwa dzięki znakom szczególnym na ciele kobiety - tatuażowi i biżuterii.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje