czwartek, 28 marca 2024 14:26

Wybieramy klimatyzator przenośny do mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Autor Artykuł sponsorowany
Wybieramy klimatyzator przenośny do mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie klimatyzacji nie jest już postrzegane w kategoriach luksusu, a raczej konieczności. Latem w Polsce coraz częściej zdarzają się bardzo upalne dni z temperaturą sięgającą grubo ponad 30°C, a wtedy w niektórych budynkach jest gorąco jak w saunie. Jeśli zbyt wysoka temperatura uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a montaż pełnowymiarowej klimatyzacji nie wchodzi w grę, warto zaopatrzyć się w klimatyzator przenośny do mieszkania. Jak działa to urządzenie i jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?

Klimatyzator przenośny do mieszkania – jak działa?

Mobilna klimatyzacja chłodzi podobnie jak klasyczna instalacja klimatyzacyjna – obniża temperaturę poprzez wyprowadzanie energii cieplnej poza budynek. Klimatyzator przenośny odbiera ciepło przez parownik i oddaje je na zewnątrz przez skraplacz. Urządzenie jest wyposażone w rurę wyrzutową odpowiadającą za wyprowadzanie ciepła poza budynek. Przenośna klimatyzacja do mieszkania działa niczym lodówka: schładza powietrze przy wykorzystaniu właściwości czynnika chłodniczego przenoszącego ciepło. Co ważne, jednostka może być dowolnie przemieszczana w obrębie mieszkania, a jej uruchomienie ogranicza się do wyprowadzenia rury na zewnątrz i naciśnięcia jednego przycisku. Łatwa i bezproblemowa jest też konserwacja tego urządzenia, a serwis mobilnej klimy jest szybszy i tańszy niż tej ściennej.

Klimatyzatory przenośne – gdzie najlepiej się sprawdzą?

W Polsce już od kilku lat w czerwcu i lipcu zdarzają się dni z iście tropikalnymi upałami, a jeśli wziąć pod uwagę postępujące zmiany klimatyczne, prawdopodobnie będzie ich z czasem jeszcze więcej. Klimatyzacja do mieszkania jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem na skwarne dni i tzw. egipskie noce, ale nie zawsze i nie wszędzie można ją zainstalować. Jeśli budżet nie pozwala na montaż pełnowymiarowej klimy albo nie można tego zrobić z uwagi na brak tytułu własności mieszkania lub przeciwwskazania natury technicznej, jedynym rozwiązaniem jest klimatyzacja mobilna. Satysfakcja z użytkowania takiego sprzętu wymaga jednak znajomości dostępnych rozwiązań i wyboru jednostki spełniającej indywidualne oczekiwania.

- Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki klimatyzator do mieszkania kupić, ale pewne jest, że przenośna klimatyzacja czasami dosłownie ratuje życie. W mieszkaniach na górnych piętrach lub tych o południowej wystawie przynosi upragnione ukojenie, kiedy temperatura na słupkach rtęci niepokojąco przekracza optymalny poziom, wyraźnie poprawiając wtedy jakość życia – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI. - Klimatyzatory przenośne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż z roku na rok rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 25°C. Obecnie jest ich aż o 33% więcej niż w latach 70., co niektórych cieszy, ale właścicieli małych słonecznych mieszkań przyprawia o trwogę – dodaje.

Klimatyzacja mobilna w mieszkaniu

Klimatyzacja mobilna do mieszkania – jak ją wybrać?

Mobilny klimatyzator jest praktycznym urządzeniem, które może skutecznie schłodzić powietrze w mieszkaniu w bloku lub kamienicy, ale satysfakcja z jego zakupu będzie możliwa tylko wtedy, gdy właściwie je wybierzemy. Na jakie parametry klimatyzatora przenośnego do mieszkania należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wydajność i moc chłodniczą dostosowaną do wielkości pomieszczenia, ale też na szybkość osiągania zadanej temperatury.

Przy wyborze klimatyzacji do mieszkania warto zwrócić uwagę na współczynnik BTU (British Thermal Unit) klimatyzacji mobilnej, który informuje o ilości ciepła, jaką urządzenie może przenieść na jednostkę czasu. BTU to główny wskaźnik wydajności mobilnej jednostki.

- W przypadku mikro mieszkań typu studio o powierzchni 16-23 m2 wystarczające będzie użycie sprzętu o mocy 2,6 kW. Przykładem takiego urządzenia jest klimatyzator przenośny KAISAI KPPH. Jeśli natomiast mieszkanie jest większe i ma do 50 m2, konieczne będzie zastosowanie dwóch takich urządzeń – wyjaśnia Piotr Materek.

Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku?

Z pewnością warto się upewnić, że urządzenie ma wiele trybów działania, w tym funkcję osuszania powietrza. Przydatny okaże się też programator czasowy, pilot zdalnego sterowania oraz opcja automatycznego restartu.

- Klimatyzatory przenośne KAISAI działają w kilku trybach, a funkcję wentylacji i osuszania pomieszczeń, można wykorzystać z powodzeniem do usuwania nadmiaru wilgoci i do poprawy ogólnej jakości powietrza. Wygodny wyświetlacz LED i łatwa instalacja urządzenia zapewniają bezproblemową obsługę również początkującym użytkownikom – dodaje ekspert.

Dzięki mobilnej klimatyzacji do mieszkania można przetrwać w przyjemnej temperaturze nawet największe upały i to bez obawy o wysokie rachunki. Z takim urządzeniem utrzymanie komfortu może iść w parze z oszczędnością energii i troską o środowisko naturalne. Dobrej klasy klimatyzator przenośny do mieszkania przyda się nie tylko w te ekstremalnie gorące dni, ale też jesienią i wiosną, kiedy będzie trochę zbyt chłodno i zechcesz nieco „podgrzać klimat”.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka