wtorek, 18 stycznia 2022 13:39

Wyglądało groźnie. Mieszkaniec Andrychowa poszkodowany przez tira. Policja apeluje

Autor Głos 24
Wyglądało groźnie. Mieszkaniec Andrychowa poszkodowany przez tira. Policja apeluje

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj (17 stycznia) na trasie Kęty - Andrychów (DK52). Z naczepy tira spadła tafla lodu i uderzyła w przednią szybę fiata Seicento. Na szczęście zdarzenie zakończyło się na pęknięciu szyby.

W poniedziałek (17 stycznia) 48–letni mieszkaniec Andrychowa powiadomił, że tuż przed godziną 8:00 jechał ulicą Krakowską w Bulowicach za samochodem ciężarowym marki DAF. W pewnej chwili z dachu naczepy zsunęła się tafla lodu i uderzyła w szybę kierowanego przez niego fiata, powodując jej pęknięcie na długości kilkunastu centymetrów. Kierowca pojechał za tirem, a kiedy ten się zatrzymał, powiadomił policję. Najbliżej miejsca zdarzenia był patrol z andrychowskiego komisariatu Policji. Mundurowi ustalili, że za kierownicą tira siedział 23–letni obywatel Ukrainy.

Materiały sprawy zostały przekazane policjantom Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Kętach, którzy zajmą się ustaleniem okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia.

Policjanci apelują do kierowców o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy:

– Przypominamy, że na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i śniegu muszą być przede wszystkim szyby, dach, lusterka, reflektory, tablice rejestracyjne oraz kierunkowskazy.

– Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę

– piszą policjanci.

Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym lub do sądu może zostać skierowany wniosek o ukaranie.

Jeżeli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku drogowego, kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku wypadku śmiertelnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Inf. i foto: KPP Oświęcim

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje