środa, 8 czerwca 2022 10:33

Wyjątkowe znalezisko w gminie Krzeszowice. Pochodzi z czasów II Wojny Światowej

Autor Norbert Kwiatkowski
Wyjątkowe znalezisko w gminie Krzeszowice. Pochodzi z czasów II Wojny Światowej

Na terenie gminy Krzeszowice w jednym z masywów leśnych ujawniono pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Policjanci z tamtejszej jednostki, do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu.

6 czerwca br. funkcjonariusze z Krzeszowic otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku. Niewybuch został znaleziony w masywie leśnym w miejscowości Frywałd (gm. Krzeszowice), przeszło 500 metrów od najbliższych zabudowań.

Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce, aby zabezpieczyć obszar, przed dostępem osób postronnych. Niewybuch o wymiarach około 80 cm x 30 cm, kształtem przypominał pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano wojskowych saperów, którzy kolejnego dnia przejęli niewybuch i przewieźli go na poligon, celem jego zneutralizowania. Przeprowadzono rozpoznanie minersko- pirotechniczne, według którego stwierdzono, że pocisk posiadał zapalnik, zatem stwarzał realne zagrożenie.

Policjanci przypominają o tym, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie mogą nieść ze sobą te groźne znaleziska, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, czy przemieszczać — może to grozić wybuchem.

Źródło oraz foto: policja.małopolska.gov.pl

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje