czwartek, 30 czerwca 2022 11:09

[WIDEO] Wyspa Węży znów pod kontrolą Ukrainy!

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Wyspa Węży znów pod kontrolą Ukrainy!

– Rosjanie uciekli z Wyspy Węży – informuje Walery Załużny, Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jak przekazał, resztki sił rosyjskich na wyspie nie wytrzymały ostrzału i zostały ewakuowane na dwóch kutrach.

Informację potwierdzają też agencje prasowe. Na wyspę, która od 3 miesięcy była pod kontrolą Rosjan, wojska ukraińskie ponawiały ataki z powietrza i artyleryjskie. – Nie mogąc wytrzymać ostrzału naszej artylerii, pocisków i nalotów, najeźdźcy opuścili wyspę – poinformował Walery Załużny. Podziękował też obrońcom położonej 130 km od wyspy Odessy, którzy dzięki którym możliwe było odzyskanie wyspy. – Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły cudowną operację. To będzie Ukraina – skomentował przepędzenie Rosjan z wyspy Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podają Ukraińcy, do ostrzału wyspy użyto ukraińskich haubic 2S22 Bohdana. To ukraińska prototypowa samobieżna haubicoarmata kalibru 155 mm, na podwoziu kołowym KrAZ-6322. Może strzelać na odległość 40 km pociskami odłamkowymi lub ok. 50-60 km pociskami wspomaganymi rakietami. – Niski ukłon dla projektantów i producentów ukraińskiej samobieżnej haubicy "Bohdan" Dzięki zagranicznym partnerom za dostarczoną broń – napisał Walery Załużny.

Rosjanie tłumaczą ucieczkę z Wyspy Węży zakończeniem realizacji zadań na wyspie i gestem dobrej woli. Ale nikt w to nie wierzy. – To samo mówili, gdy w pospiechu wycofywali się spod Kijowa – napisał w mediach społecznościowych Illia Ponomarenko, ukraiński reporter wojenny.

fot: Wikipedia/Mazurok

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje