piątek, 14 kwietnia 2023 13:58

Wystawa Dzieci Świata od 17 kwietnia w Galerii Kazimierz

Autor Bernard Szwabowski
Wystawa Dzieci Świata od 17 kwietnia w Galerii Kazimierz

Galeria Kazimierz postanowiła podarować krakowskim dzieciom wielkoformatową i edukacyjną wystawę fotografii «Dzieci Świata» cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

W dniach 17 kwietnia – 6 maja 2023, krakowskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata w przestrzeni centrum handlowego, Galerii Kazimierz. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny «Mój przyjaciel z dalekiego świata» dla dzieci w wieku od lat 6 do 12.

«Dzieci Świata» to kolejna wystawa po «Uśmiechu Świata» przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie «Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej»: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (...) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami."

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

„Bardzo się cieszymy, że to właśnie w Galerii Kazimierz zagości ta wyjątkowa wystawa. Wartości, które jej przyświecają są niezwykle ważne dla naszego obiektu oraz naszych klientów. Jest to szczególna okazja do poznania, jak różnorodne kultury wpływają na życie najmłodszych na świecie. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tych poruszających i pięknych fotografii, które na pewno pozostaną w pamięci na długo” mówi Beata Jankowska, Dyrektor Galerii.

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia Im pomocy.

Wystawa fotografii «Dzieci Świata» Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i UNICEF Polska.

Serdecznie zapraszamy!

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka