środa, 10 kwietnia 2024 09:38

Wystawa Grand Press Photo 2023 w Chrzanowie

Autor Artykuł sponsorowany
Wystawa Grand Press Photo 2023 w Chrzanowie

301 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 15 kwietnia do 6 maja 2024 roku w Chrzanowie.

Do obejrzenia ekspozycji w Chrzanowise zapraszają organizator konkursu Fundacja Grand Press oraz partner wystawy miejskiej – Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Wystawę będzie można oglądać codziennie w plenerze przed Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu i Rekreacji (ul. Broniewskiego 4). Wystawa prezentuje 301 fotografii: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył grecki fotograf, laureat World Press Photo – Konstantinos Tsakalidis.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników z budynku mieszkalnego, zbombardowanego przez armię rosyjską. „Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli” – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka. Wojciech Grzędziński jako pierwszy w historii Grand Press Photo wygrał główną nagrodę drugi raz z rzędu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wojna w Ukrainie była głównym tematem zgłoszonych do Grand Press Photo fotografii. Przełożyło się to również na nominacje i nagrody w wielu kategoriach. Nie zabrakło również zdjęć prezentujących szeroki przekrój tematów społecznych, związanych ze środowiskiem naturalnym oraz dotyczących wydarzeń sportowych.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Konstantinos Tsakalidis. Oprócz niego w jury zasiadali: Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partnerzy wystawy miejskiej w Chrzanowie: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie

Patroni medialni wystawy miejskiej: Chrzanowska Telewizja Lokalna, Głos24.pl, magazyn „Przełom”

Partner wystaw: Drukarnia Andrus

Partnerzy konkursu i wystaw:

Ambasadorzy konkursu: Fujifilm, Nikon Europe B.V. Oddział w Polsce, Canon

Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK

Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska

Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Partner kategorii People: Miasto Gdańsk

Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia

Partner kategorii Young Poland: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Partner kategorii Photo Book: Krupa Art Foundation

Patroni medialni: Wirtualna Polska, Digital Camera, Fotopolis, National Geographic

Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka