środa, 14 kwietnia 2021 13:25

Wyszedł na murawę mimo zakażenia. Piłkarz Kmity Zabierzów stanął przed sądem

Autor Aleksandra Tokarz
Wyszedł na murawę mimo zakażenia. Piłkarz Kmity Zabierzów stanął przed sądem

Piłkarz Kmity Zabierzów, 28-letni Jan P. wyszedł na murawę i rozegrał mecz, mimo iż wiedział, że jest zakażony koronawirusem. W poniedziałek krakowski sąd wyda wyrok w tej sprawie. Mężczyzna jest oskarżony m.in. o narażenie na zakażenie kilkudziesięciu osób.

Proces ruszył w środę (14 kwietnia). Jan P. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak stwierdził, nie chciał ujawniać kolegom faktu zakażenia, gdyż bał się odrzucenia. „Po meczu miałem wszystko wyjaśnić; podobno w jego trakcie ktoś chodził po trybunach i rozgłaszał, że jestem zarażony" - wskazał w odczytanych wyjaśnieniach. Po meczu miał wrócić do mieszkania i położyć się spać. - Nie kaszlałem, nie miałem gorączki, czułem się dobrze. W meczu wziąłem udział, by nie robić kłopotu kolegom – mówił. Przepraszał za swoje zachowanie, twierdząc, że jest załamany i nigdy w życiu nie popełnił takiego błędu. - Naraziłem wiele osób, moich znajomych, na zakażenie - przyznał.

Reprezentujący piłkarza wniósł o karę jednego miesiąca pozbawienia wolności, a także półtora roku jej ograniczenia w postaci nałożenia obowiązku wykonywania nieodpłatnych prac społecznych oraz 10 tys. złotych nawiązki. Wnioskowi nie sprzeciwiła się prokuratura. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w poniedziałek.

Przypomnijmy, zgodnie z ustaleniami prokuratury 19 sierpnia 2020 roku Jan P., piłkarz Kmity Zabierzów rozegrał mecz w ramach Pucharu Polski ze Świtem Krzeszowice, wiedząc, że jest zakażony koronawirusem. Naraził tym samym na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia co najmniej 40 osób.

- Jan P., w sierpniu 2020 roku. zamieszkiwał wraz ze swoja dziewczyną w wynajmowanym apartamencie przy ul. Sukienniczej w Krakowie. W lokalu tym odbywał orzeczoną decyzją właściwych władz sanitarnych kwarantannę z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - informowała Prokuratura Rejonowa Kraków - Śródmieście Zachód. - 18 sierpnia 2020 r. otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV- 2, a nazajutrz opuścił miejsce kwarantanny i udał się swoim samochodem do Krzeszowic, gdzie brał udział w charakterze zawodnika drużyny w meczu piłkarskim.

Przed meczem wypełnił przedmeczową ankietę informacyjną, z której wynikało, że nie miał kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem i nie przebywał na obszarach transmisji wirusa oraz nie występują u niego charakterystyczne dla zakażenia koronowirusem objawy, przy czym w dniu meczu wiedział on o pozytywnym wyniku testu.

Jak wynika z ustaleń prokuratury Jan P. wielokrotnie naruszał zasady związane z kwarantanną, m.in. chodził na zakupy, korzystał ze wspólnych pomieszczeń przy apartamentach, także ze wspólnego basenu, chodził na treningi swojej drużyny piłkarskiej.

W związku z tym 37 osób, które miały z nim kontakt, znalazły się na kwarantannie lub zostały objęte nadzorem epidemicznym. Zostały także skierowane na wymaz w kierunku koronawirusa, ale badania nie wykazały u żadnej z tych osób zakażenia.

Jan P. został zatrzymany w sierpniu 2020 roku.

koronawirus najnowsze informacje

inf. TVP3 Kraków, fot. ilustracyjne/pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje