wtorek, 22 grudnia 2020 11:32

Wzmacniacz antenowy – czym jest i jak wybrać odpowiedni model?

Autor Artykuł sponsorowany
Wzmacniacz antenowy – czym jest i jak wybrać odpowiedni model?

Narzekasz na słabą jakość sygnału telewizyjnego? Pomyśl o zakupie wzmacniacza antenowego, czyli niewielkiego urządzenia, dzięki któremu obejrzysz ulubione stacje bez zakłóceń. Sprawdź, czym dokładnie jest ten przyrząd i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Zakłócenia sygnału – skąd się biorą?

Do oglądania telewizji niezbędny jest odbiór sygnału pochodzącego z nadajnika. Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których jego jakość jest słaba, co w konsekwencji przekłada się na zakłócenia obrazu takie jak m.in. zacinanie, nieostrość, miganie czy popularne śnieżenie. Problemy te najczęściej dotykają osoby mieszkające na wsiach bądź w mniejszych miastach. Spowodowane jest to tym, że w takich miejscowościach odległości do najbliższych nadajników są duże – nawet do kilku lub kilkunastu kilometrów. Oczywiście nie jest to regułą – zakłócenia sygnału zdarzają się również w dużych miastach, w których infrastruktura telekomunikacyjna stoi na wysokim poziomie. Każda sieć może mieć martwe strefy oraz obszary o słabym zasięgu, przez które jakość obrazu odbieranego w telewizorze może pozostawiać wiele do życzenia.

Wzmacniacz antenowy – odpowiedź na słaby sygnał

Wzmacniacz antenowy to doskonałe rozwiązanie na wyżej opisane problemy. Jak sama nazwa wskazuje – przeznaczony jest on do wzmocnienia sygnału antenowego. Urządzenie to przydatne jest przede wszystkim wtedy, gdy antena znajduje się bardzo daleko od najbliższego odbiornika. Wzmacniacz przyda się także w takich sytuacjach, w których w instalacji wykorzystano kable o wysokiej tłumienności mogących powodować zakłócenia sygnału czy w instalacjach szeregowych. Dlatego też sprzęt ten polecany jest do użytku zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach, w których zachodzi potrzeba rozprowadzenia masowego sygnału takich jak np. bloki mieszkaniowe czy hotele. Użycie wzmacniacza antenowego umożliwi odbiór niezakłóconego obrazu o każdej porze.

Wzmacniacze antenowe – poznaj rodzaje

Obecnie wzmacniacze produkowane są w kilku odmianach, które różnią się przede wszystkim przeznaczeniem oraz możliwościami. Dostępne są one w takich wariantach jak:

  • przedwzmacniacz antenowy – jest to najtańszy rodzaj wzmacniacza; powinien być on umieszczony jak najbliżej anteny, w przeciwnym razie może nie do końca spełniać swoją rolę; jego zadaniem jest wzmocnienie konkretnych częstotliwości,
  • wzmacniacz pasmowy – model ten wzmacnia cały sygnał pochodzący z anteny,
  • wzmacniacz kanałowy – urządzenie przeznaczone do wzmocnienia sygnału dla konkretnych kanałów; co ważne jednak poprawa jakości dla danej stacji odbywana jest kosztem pozostałych; dlatego też rozwiązanie to polecane jest osobom, które oglądają tylko kilka ulubionych kanałów,
  • wzmacniacz masztowy – model polecany do użytku np. w domach jednorodzinnych ze względu na to, że poprawia jakość sygnału dla wszystkich odbiorników, które są podłączone do anteny; jest to urządzenie o dużej skuteczności działania i montowane jest na zewnątrz do masztu anteny,
  • wzmacniacz budynkowy – ten typ urządzenia znajduje zastosowanie głównie w sieciach rozprowadzających np. w blokach mieszkalnych; wzmacniacz ten posiada wbudowany zasilacz, ponieważ potrzebuje on dodatkowego zasilania z sieci.

Zakup wzmacniacza antenowego – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Oferta wzmacniaczy antenowych jest obecnie zróżnicowana i szeroka. Poszczególne modele różnią się nie tylko ceną, ale także parametrami. Jak więc wybrać odpowiedni rodzaj? Pomocna w tym wypadku okaże się poniższa lista rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem wzmacniacza.

  • Rodzaj wzmacniacza – wybór odpowiedniego modelu powinien być poprzedzony przede wszystkim własnymi preferencjami oraz możliwościami instalacyjnymi. Inny typ wzmacniacza sprawdzi się w domu jednorodzinnym, z kolei drugi lepiej odnajdzie się w większych instalacjach.
  • Siła wzmocnienia – parametr ten mówi o wydajności danego wzmacniacza. Do zwykłego podłączenia w warunkach domowych wystarczą proste modele. Jeżeli jednak potrzebujesz wzmocnić sygnał np. w instalacji hotelowej czy w pionach bloków mieszkalnych, wzmacniacze powinny mieć o wiele większą siłę wzmocnienia.
  • Typ anteny – bardzo ważne jest to, aby wzmacniacz był kompatybilny z użytkowaną anteną. Przed zakupem zapoznaj się ze specyfikacją urządzenia i upewnij się, że dany model dedykowany jest do konkretnego typu instalacji i anteny.
  • Producent – wybierając wzmacniacz, warto stawiać na urządzenia pochodzące od renomowanych firm, które stawiają przede wszystkim na wydajność oferowanych przyrządów.

Szukasz wzmacniacza, który zapewni Ci nieskazitelną jakość odbieranego sygnału? Wejdź na stronę https://www.eltrox.pl/, na której znajdziesz bogatą ofertę urządzeń przeznaczonych do użytku w różnych instalacjach i miejscach. Wszystkie wzmacniacze pochodzą od cenionych producentów, przez co charakteryzują się najwyższą wydajnością i niezawodnością.

Technologia - najnowsze informacje