wtorek, 5 listopada 2019 06:10

XXI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

Autor Marzena Gitler
XXI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

10 listopada na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku (gm. Pleśna) odbędzie się XXI Zlot Niepodległościowy. Zlot poprzedzi konferencja historyczna w Pleśnej, która odbędzie się już 6 listopada.

Na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku, nazywanym Cmentarzem Legionistów Polskich corocznie odbywa się Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy - Gminne i Powiatowe Obchody Święta Niepodległości. Tutaj też każdego roku obchodzona jest kolejna rocznica Bitwy pod Łowczówkiem.

Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczną się 10 listopada o godzinie 11.00 mszą świętą polową, celebrowaną przez ordynariusza tarnowskiego bp. Andrzeja Jeża.

Tuż po mszy świętej odbędzie się najbardziej podniosła część programu obchodów – odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zniczy przez poszczególne delegacje, wszyscy przeniosa się na plac pod wiatą przy cmentarzu – tutaj młodzież z gminy Pleśna zaprezentuje program patriotyczny, opiewający dzieje legionistów polskich i historię walk na rodzimych terenach. Ostatnim punktem gminnych i powiatowych obchodów jest biesiada przy ognisku, podczas której odbywa się wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych.

Podczas Zlotu Niepodległościowego zawsze wydawane są bezpłatne broszury promujące region i lokalny patriotyzm oraz dostępne za niewielką odpłatnością pocztówki okolicznościowe i inne materiały powiązane tematycznie z Łowczówkiem. Wielu przybyłych na uroczystości zbiera także pieczątki, które po czasie wymieniają na odznaki. Wśród nich trafiają się osoby, które od ponad piętnastu lat regularnie i nieprzerwanie odwiedzają wzgórze Kopaliny na Łowczówku w ten podniosły dzień.

Obchody w Łowczówku gromadzą wokół cmentarza setki osób, poczty sztandarowe i delegacje władz gminnych, powiatowych i centralnych, służb państwowych, placówek oświatowych, kół, związków i stowarzyszeń. Uroczysty charakter Święta od kilku lat podkreślają przemarsz Kompanii Honorowej 5. Batalionu Dowodzenia 2. Korpusu Zmechanizowanego im. Gen. Broni Władysława Andersa z Krakowa, oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Szczepanowice oraz udział chóru parafialnego z Pleśnej. Watro przypomnieć, iż rok temu, w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz XX Zlotu Niepodległościowego, uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Również w ubiegłym roku sam obiekt - cmentarz wojenny nr 171 - został odnowiony, a także na nowo zagospodarowane zostało otoczenie wokół cmentarza.

Do udziału w uroczystościach XXI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku zapraszają: starosta Ttrnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

Przypominamy też, że w ramach przygotowań do Zlotu, 6 listopada w Centrum Kultury w Pleśnej odbędzie się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00. Wstęp wolny. (Kto i jakie wygłosi wykłady? Zobacz TU).

inf. i foto: Powiat Tarnowski, CKG Pleśna

Tarnów - najnowsze informacje