poniedziałek, 12 czerwca 2023 15:24

Z Krakowa Intercity do Miechowa. Od niedzieli nowe połączenie kolejowe

Autor Mirosław Haładyj
Z Krakowa Intercity do Miechowa. Od niedzieli nowe połączenie kolejowe

Od 11 czerwca na relacji Kraków – Piła Główna przez Miechów kursuje pociąg PKP Intercity o nazwie „Miechowita”. Na miechowskim dworcu odbyła się oficjalna inauguracja pociągu połączona z konferencją prasową.

W inauguracyjnym niedzielnym przejeździe na trasie Kraków – Miechów wzięli udział m. in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Starosta Miechowski Jacek Kobyła oraz Członek Zarządu PKP Intercity S.A. Krzysztof Świerczek. Na stacji w Miechowie gości przywitał Burmistrz Dariusz Marczewski, Radni Miejscy, Członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Roku Macieja z Miechowa – prof. dr hab. med. Zdzisław Gajda, emerytowany kierownik Katedry i Zakładu Historii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dyrektor CKiS Sylwia Suchecka, Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Marcin Florek oraz Komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Stanisław Osmenda, który jest pomysłodawcą takiej formy upamiętnienia wybitnego Miechowianina.

– Zatrzymujemy się w Miechowie, ale przecież nie zatrzymujemy polskiej kolei, wręcz odwrotnie - jedziemy dalej, coraz szybciej, do coraz większej liczby przystanków kolejowych, coraz szerszą ofertą dostępu do linii kolejowych – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz podkreślał, jak ważne obecnie jest przypominanie wybitnych postaci historycznych, takich jak Maciej Miechowita.

Burmistrz Gminy i Miasta Miechów podziękował wszystkim zaangażowanym w inicjatywę, która jest jedną z wielu podejmowanych w 2023 roku przez lokalny samorząd oraz gminne instytucje kultury w 500. rocznicę śmierci Miechowity oraz zaprosił do odwiedzania rodzinnego miasta uczonego.

„Miechowitą” przez Polskę

Według nowego rozkładu jazdy, IC 38106/7 "Miechowita" ze stacji Kraków Gł. będzie odjeżdżał o godz. 10:20, aby do Miechowa przyjeżdżać o godz. 10:49, a następnie do Piły – o godz. 17:01. Odjazd IC „Miechowita” z Piły zaplanowano na godz. 11:21, aby do Krakowa dojeżdżać o godz. 18:07.

„Miechowita” na swojej trasie będzie zatrzymywać się m.in. w Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim czy Poznaniu.

Inf. i foto: UG Miechów

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka