wtorek, 21 marca 2023 14:57

Z Niepołomic i Olkusza koleją do Krakowa. Podpisano umowy na nowe linie

Autor Marzena Gitler
Z Niepołomic i Olkusza koleją do Krakowa. Podpisano umowy na nowe linie

W poniedziałek 20 marca na dworcu autobusowym w Niepołomicach podpisano umowy na rozbudowę linii kolejowych w Małopolsce. Nowe tory połączą Niepołomice z Krakowem oraz ułatwią dojazd koleją z Olkusza do Krakowa.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podpisały w poniedziałek umowy na realizację projektów „Budowa połączenia kolejowego do Niepołomic” oraz „Budowa połączenia kolejowego do Olkusza”. W uroczystości uczestniczyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

Inwestycje zostaną sfinansowane z Rządowego Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus”. – Istota programu „Kolej Plus” polega na tym, że to samorządy wskazują, jakie połączenia powinny zostać zrealizowane i gdzie powinna być przywrócona komunikacja kolejowa. To jest właśnie dowód na to, że samorządy współpracują z rządem. Bo warto dla Polaków, dla mieszkańców regionów, uruchamiać połączenia kolejowe, które sobie kiedyś wymarzyli – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dzięki nowej inwestycji liczące 16 tys. mieszkańców Niepołomice zyskają bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem. Szacowany czas podróży koleją do Krakowa wyniesie pół godziny. Podróż koleją pozwoli uniknąć stanie w korkach na drogach dojazdowych do stolicy Małopolski. To też ułatwienie dla funkcjonujących w Niepołomickiej Strefie Gospodarczej firm, w których pracują mieszkańcy całego regionu.

Zakres prac obejmuje: budowę 6 km nowej, jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej Podgrabie Wisła (LK95) – Niepołomice Dworzec Autobusowy i budowę 3 nowych punktów obsługi pasażerskiej (MAN, Boryczów, Niepołomice). Na nowej linii pociągi pasażerskie osiągać będą prędkość 60-80 km/h. Inwestycja szacunkowo będzie kosztować 324 mln zł.

Druga inwestycja to budowa 4-kilometrowej dwutorowej, zelektryfikowanej łącznicy Borowa Górka – Pieczyska na terenie Jaworzna ( w woj. śląskim), pomiędzy liniami kolejowymi nr 156 (Bukowno - Jaworzno Szczakowa) i 133 (Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Kraków Główny Osobowy), a także przystanku osobowego Jaworzno Sosina. Ta inwestycja pochłonie około 217 mln zł. Nowa linia skróci czas dojazdu z Olkusza do Krakowa do 50-55 minut i pozwoli też na uruchomienie pociągu regionalnego z Krakowa do Olkusza bez konieczności zmiany czoła pociągu na stacji Jaworzno Szczakowa. Nowy przystanek osobowy Jaworzno Sosina znajdzie się w sąsiedztwie Zalewu Sosina w Jaworznie, jednego z większych kąpielisk w regionie.

fot. Pixabay.com

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka