wtorek, 2 lipca 2019 15:26

Zakliczyn: Integracja podopiecznych ŚDS-u w Stróżach

Autor Marzena Gitler
Zakliczyn: Integracja podopiecznych ŚDS-u w Stróżach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Stróżach realizuje kolejne przedsięwzięcia mające na celu wzmocnienie relacji pomiędzy pracownikami i uczestnikami ŚDS, zaprzyjaźnionymi placówkami tego typu, jak również mieszkańcami Stróż. Wzajemna integracja, wymiana doświadczeń, wspólne spędzanie czasu wolnego przynoszą szereg korzyści.

Lokalna społeczność „dotyka” problemów osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Jednocześnie integracja ze środowiskiem zapobiega izolacji niepełnosprawnych, co ma istotne znaczenie w kontekście terapeutycznym, jak i samooceny.

Doskonałym przykładem aktywnego i godnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym była Majówka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Stróżach, która na długo zapisze się w pamięci uczestników. Była inscenizacja „Rzepki”, zabawa taneczna i moc wesołych konkursów. Placówka gościła wiele osób, a w tym podopiecznych domów samopomocy z: Lisiej Góry, Ryglic, Nowodworza, Karwodrzy, Rzepiennika Strzyżewskiego oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżaninach. W wydarzeniu uczestniczyli również m. in. ks. biskup Stanisław Salaterski, burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, a także Irena Kusion, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego.
- Dziękujemy wszystkim serdecznie za miłą atmosferę i fantastyczną zabawę – powiedziała Małgorzata Chrobak, kierownik ŚDS w Stróżach. Placówka jest zlokalizowana w malowniczej scenerii Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnikami ŚDS-u w Stróżach są kobiety oraz mężczyźni.

Na tym nie koniec aktywności mieszkańców ŚDS-u. W ostatnich tygodniach delegacje z placówki były obecne na XVI Pikniku rekreacyjno - integracyjnym "Moja Małopolska" zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Sieradzy; w międzypokoleniowej imprezie integracyjnej „Złota Klamra 2019” zorganizowanej przez Samarytańskie Towarzystwo im. Jana Pawła II w Zakliczynie oraz w V Koncercie Uwielbienia pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”, który odbył się na zakliczyńskim Rynku.
W Stróżach odbył się również pierwszy w tym sezonie grill integracyjny dla mieszkanek miejscowego Domu Pomocy Społecznej oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

- Takie imprezy to doskonała okazja do wzajemnego poznania się i zawarcia nowych znajomości i przyjaźni. Miła atmosfera panująca podczas spotkania napełniła wszystkich pozytywną energią – dodaje Małgorzata Chrobak.

Inf. i foto: Agata i Łukasz Jaje, kreatortresci.pl

Tarnów - najnowsze informacje