środa, 13 stycznia 2021 14:42

Tłumy pod skocznią czy blokada Wielkiej Krokwi? W weekend Puchar Świata w skokach w Zakopanem - w cieniu protestów

Autor Marzena Gitler
Tłumy pod skocznią czy blokada Wielkiej Krokwi? W weekend Puchar Świata w skokach w Zakopanem - w cieniu protestów

W najbliższy weekend w Zakopanem odbędzie Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Wszystko wskazuje na to, że nie obejdzie się bez przepychanek z policją. Dlaczego?

Puchar Świata w Zakopanem przyciąga co roku dziesiątki tysięcy turystów. W tym roku odbędzie się bez publiczności. To efekt pandemii i rządowych obostrzeń, w tym zamknięcia stoków, hoteli i gastronomii. Komitet organizacyjny Pucharu Świata w skokach narciarskich Zakopane 2021 zaapelował do miłośników skoków narciarskich, by w najbliższy weekend kibice dopingowali polskich skoczków przed telewizorami.

Będą kibicować pod skocznią

Zakopiańska Policja zapowiada restrykcyjne kontrole na ulicach i terenach wokół Wielkiej Krokwi. - Będziemy sprawdzać maseczki i zachowanie dystansu społecznego, w razie łamania przepisów sanitarnych karać mandatem wysokości tysiąca złotych - powiedział aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji cytowany przez "Tygodnik Podhalański". Jednak pod postem opublikowanym przez tygiodnik nie brakuje komentarzy, że kibice nie zamierzają wziąć sobie do serca tych ostrzeżeń i zamierzaja oglądać skoki  "na żywo" spod skoczni.

Apelują, aby nie przyjeżdżać do Zakopanego i nie obserwować skoków zza płotu

Opublikowany przez Tygodnik Podhalański Poniedziałek, 11 stycznia 2021

"Zapraszamy na skoki do Zakopanego. Pokażemy, że dość tych cyrków". "Sama w tym roku wybieram się z całą rodzinką pod skocznię. Mam już dość tych ograniczeń" - to tylko część komentarzy, których jest już ponad 250.

Blokada Wielkiej Krokwi?

To nie wszystko, w Internecie pojawił się apel o wzięcie udziału w "pokojowym strajku pod Wielką Krokwią w Zakopanem". Sprawę nagłośniło Góralskie Veto, inicjatywa znanego działacza i architekta Sebastiana Pitonia.

"Witaj Przedsiębiorco. Zapraszam Ciebie i Twoich pracowników oraz Wasze rodziny na pokojowy strajk pod Wielką Krokiew w Zakopanem. Plan jest taki, wychodzimy na ulice pokazać ilu nas jest i że nie wierzymy już w pomoc Państwa oraz oficjalnie ogłaszamy otwarcie swoich firm. Nie wierzymy już politykom i nie będziemy dłużej czekać na upadek naszych firm. Blokujemy wjazd na skocznie i piątkowe kwalifikacje - nie wpuścimy zawodników na obiekt. Będziemy stać na ulicach Bronisława Czecha i Józefa Piłsudskiego blokując bramy wjazdowe skoczni. Naszym symbolem będą białe ręczniki hotelowe oraz trąby i wuwuzele żeby wygwizdać Rząd. Zaczynamy w piątek o 14 i będziemy spacerować do godziny 20. Pamiętajcie o pokojowym zachowaniu, nie damy się sprowokować! Zaproszenie pochodzi od górali ale dotyczy przedsiębiorców z całej Polski. Przekaż tę wiadomość prywatnie znajomym przedsiębiorcom a w piątek o 10.00 wrzuć powyższą treść na Facebooka niech cały kraj zobaczy jak wielu nas jest."

Góralskie Veto odcina się od wezwania do blokady, nazywając je "prowokacją, rozbijająca inicjatywę".

"UWAGA! Rozsyłana jest taka wiadomość. Ktoś wie, kto to wymyślił. ? Pytam, bo to prowokacja rozbijająca naszą inicjatywę." - czytamy w poście.

UWAGA! Rozsyłana jest taka wiadomość. Ktoś wie, kto to wymyślił. ? Pytam, bo to prowokacja rozbijająca naszą...

Opublikowany przez Góralskie Veto Wtorek, 12 stycznia 2021

Jak widać w Zakopanem wre, mieszkańcy i przedsiębiorcy mają dość i pojawiają sie różne, nieskoordynowane ze sobą spontaniczne akcje protestacyjne. Wszystko wskazuje na to, że obok sportowych emocji, mogą pojawić się inne, mniej sympatyczne uczucia, na przykład spowodowane przepychankami z miejscową policją.  

foto: https://zakopane.cos.pl/

Podhale

Podhale - najnowsze informacje