poniedziałek, 24 lipca 2023 07:07, aktualizacja 2 lata temu

Zalety edukacji policealnej - zdobywanie praktycznych umiejętności i kompetencji na rynku pracy

Autor Artykuł sponsorowany
Zalety edukacji policealnej - zdobywanie praktycznych umiejętności i kompetencji na rynku pracy

Ukończenie szkoły średniej to taki moment, w którym wiele osób nie jest pewnych co robić dalej w życiu. Niektórzy całkowicie rezygnują z dalszej nauki. Inni zapisują się na studia wyższe. W tym artykule chcemy udowodnić, że istnieje jeszcze jedna, świetna opcja - podjęcie nauki w szkole policealnej. Oczywiście, są takie zawody, w których praca bez ukończenia studiów wyższych nie jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że wiele branż nie wymaga uzyskania tytułu licencjata, inżyniera czy magistra. W tekście można poczytać o wielu ciekawych zawodach, w których można podjąć pracę po ukończeniu szkoły policealnej. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści daje edukacja policealna!

Szkoła policealna – czym jest?

Szkoły policealne to szkoły w polskim systemie edukacji przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Zdobywa się w nich praktyczną wiedzę i wymarzony zawód, często pożądany na rynku pracy. To, ile trwa nauka, zależy od wybranego kierunku. Czasami są to dwa semestry, a czasem trzy, cztery lub pięć. Naukę w szkole policealnej kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Tworzone w szkołach policealnych kierunki odpowiadają na potrzeby rynku i pracodawców.

Po ukończeniu tego typu szkoły ma się już konkretne umiejętności i konkretny zawód. Dlatego, jeśli komuś zależy na praktycznym przygotowaniu do wybranego zawodu w stosunkowo szybkim czasie - szkoła policealna to dobry wybór. Wiele osób kończy wyższe studia, a i tak ma problem ze znalezieniem pracy. Ze szkołami policealnymi raczej nie ma takiego problemu, ponieważ stawia się w nich na przekazywanie praktycznej wiedzy potrzebnej na danym stanowisku. Szkoła policealna to świetny wybór dla osób chcących szybko się usamodzielnić.

nauka w szkole policealnej - słuchacze

Jakie korzyści wynikają z nauki w szkole policealnej?

Rozpoczęcie nauki w szkole policealnej niesie ze sobą ogrom korzyści. Tytułowe zdobywanie praktycznych kompetencji na rynku pracy to zaledwie jeden z wielu plusów nauki w tego typu placówce. Bezpłatna edukacja, brak konieczności posiadania matury, brak ograniczenia wiekowego… i wiele więcej!

Naukę w szkole policealnej można podjąć i z maturą, i bez niej

W szkołach policealnych naukę podjąć mogą osoby posiadające już wykształcenie średnie, czyli absolwenci liceów oraz techników. Szkoły policealne, w przeciwieństwie do szkół wyższych, nie wymagają matur od zainteresowanych nauką osób. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mają matury (np. w ogóle do niej nie podchodzili).

Z drugiej strony - szkoła policealna to też świetny wybór dla osób, które maturę zdały bardzo dobrze! Niezależnie więc od tego, czy absolwent szkoły średniej ma maturę, czy nie - z perspektywy szkoły policealnej jest to wartościowy człowiek z potencjałem, któremu warto zaoferować możliwość dalszej edukacji.

słuchacze szkoły policealnej

W szkołach policealnych nie ma ograniczenia wiekowego

Kolejną zaletą szkół policealnych jest brak ograniczenia wiekowego. Życie pisze różne scenariusze - niektórzy dopiero kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat po ukończeniu szkoły średniej odkrywają, że ciekawi ich dana tematyka i że chcieliby się kształcić w danym kierunku. Stawianie na rozwój, poszerzanie wiedzy i swoich kwalifikacji zawodowych to zawsze dobry pomysł, niezależnie od wieku.

Poza tym, świat ciągle się zmienia i warto nadążać za zmianami. Czasami warto się przebranżowić i mieć w zanadrzu różne opcje i scenariusze działania. Szkoły policealne dają możliwość poszerzania swojej wiedzy wszystkim, którzy ukończyli 18 lat (lub osiągną pełnoletność w roku kalendarzowym, w którym rozpoczynają naukę) i szkołę średnią. Naukę mogą podjąć zarówno dwudziestolatkowie jak i pięćdziesięciolatkowie - jeśli tylko chcą! Wystarczy, że złożą świadectwo ukończenia szkoły średniej, odpowiedni wniosek i zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

Słuchacz wybiera z bogatej oferty kierunków, w dogodnym dla siebie trybie

Nauka w szkole policealnej może trwać od dwóch do pięciu semestrów, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Warto rozwinąć nieco ten temat. Nauka trwa rok (dwa semestry) w przypadku kierunków takich jak florysta, asystentka stomatologiczna czy technik sterylizacji medycznej. Półtoraroczny cykl nauczania dotyczy kierunków takich jak opiekun medyczny czy technik bezpieczeństwa i higieny pracy (technik BHP). Na technika administracji, technika usług kosmetycznych, ortoptystkę, opiekunkę dziecięcą, protetyka słuchu, technika optyka, terapeutę zajęciowego czy do mnóstwa innych zawodów należy przyuczać się przez dwa lata (cztery semestry).

2,5 roku to maksymalny okres edukacji w szkołach policealnych - tyle trwa nauka np. na kierunku technik farmaceutyczny ze względu na dużą ilość materiału do przerobienia. Warto podkreślić, że nauka w szkole policealnej może odbywać się w trzech trybach - dziennym (od poniedziałku do piątku), stacjonarnym (3 lub 4 dni w tygodniu) lub zaocznym (wyłącznie w weekendy). W praktyce oznacza to więc, że słuchacze nie muszą rezygnować z pracy. Mogą łączyć ze sobą pracę zawodową i naukę w szkole policealnej, po wybraniu odpowiedniego dla siebie trybu.

nauka - zdobywanie konkretnych umiejętności w czasie lekcji

W szkole policealnej zdobywa się praktyczne umiejętności na rynku pracy

Słuchacze szkół policealnych zdobywają praktyczne umiejętności na rynku pracy. W takich placówkach nacisk kładzie się na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Przykładowo, opiekun medyczny jest uczony rozpoznawania oraz rozwiązywania problemów opiekuńczych osoby niesamodzielnej i chorej, w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania choroby. Ortoptystka wie, w jaki sposób wykonywać badania ortoptyczne i okulistyczne. Opiekunka dziecięca po ukończeniu szkoły policealnej potrafi planować i organizować pracę opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną. W szkole policealnej można nauczyć się tego, co naprawdę jest potrzebne do wykonywania określonego zawodu. Dzięki temu słuchacze nie tracą czasu i uczą się samych przydatnych rzeczy. Praktyczne umiejętności i kompetencje są na rynku pracy bezcenne!

Nauka w szkole policealnej może być bezpłatna

Zdobywanie wiedzy w szkole policealnej może kosztować całe zero złotych. Wszystko zależy od wybranej szkoły i kierunku. Istnieją szkoły policealne publiczne, szkoły policealne niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych oraz szkoły policealne niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych.

Publiczna szkoła policealna umożliwia naukę za darmo. Jeśli porównamy naukę w szkole policealnej publicznej do różnego rodzaju płatnych kursów, okazuje się, że możemy sporo zaoszczędzić. Jeśli tylko mamy możliwość podjęcia nauki bez konieczności płacenia za to - naprawdę warto skorzystać! Ponadto osobę podejmującą naukę w szkole policealnej nie obowiązują opłaty za wpisowe, legitymację, indeks, sesję egzaminacyjną, zmianę kierunku itd.

Podsumowanie

Jak widać, zalet edukacji policealnej jest całkiem sporo. Można podjąć naukę w szkole policealnej niezależnie od tego, czy posiada się maturę, czy nie. Ponadto zapisać się do szkoły policealnej mogą nie tylko osoby „świeżo” po ukończeniu liceum lub technikum, ale też osoby nieco starsze, które zdecydowały się na przebranżowienie lub po prostu zdobycie nowego zawodu i umiejętności. Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak bogata jest oferta kierunków. Florysta, technik sterylizacji medycznej, opiekun osoby starszej, technik BHP, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, technik dentystyczny, technik masażysta - to zaledwie kilka z naprawdę wielu możliwości! Jednak jednym z największych plusów szkół policealnych jest podejście do nauczania. W tego typu placówkach nacisk kładzie się na przekazywanie praktycznej wiedzy tak, aby słuchacze mogli wykazać się praktycznymi kwalifikacjami na rynku pracy i zdobyć wymarzony zawód. Czy warto postawić na edukację policealną? Zdecydowanie tak!

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka