piątek, 8 listopada 2019 11:11

Zamknięto drogę do Brzegach. Na jak długo?

Autor Marzena Gitler
Zamknięto drogę do Brzegach. Na jak długo?

Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce w związku z prowadzoną inwestycją drogową, zamknął drogę ze Śledziejowic (przedłużenie ul. Niedzielskich) do Kokotowa i Brzegów w kierunku Campus Mirericordiae.

Drogowy koszmar kierowców podróżujących po powiecie wielickim trwa od ponad roku. Na stumetrowym odcinku od lipca 2018 zamknięta jest droga powiatowa w Kokotowie (Wieliczka - Brzegi - Kraków). Na zlecenie PKP PLK Strabag przebudowuje tam wiadukt kolejowy. Inwestycja powinna zakończyć się na wiosnę 2020 roku, ale droga miała być otwarta już 15 grudnia. Czy to się uda – nie wiadomo.

Kierowcy zamiast przez Kokotów od roku jeżdżą przez Strefę Ekonomiczną, a teraz dołączą do nich ci, którzy dotąd jeździli przez Brzegi. Trasa przez strefę to częściowo droga nowa, szeroka, ze ścieżką rowerową i chodnikiem. Niestety po kilku minutach jazdy zaczyna się stary odcinek – dziury, koleiny na poboczach lub w ogóle jego brak, zwężenia. Tak teraz wygląda codzienna podróż do i z pracy wielu mieszkańców. Najbardziej newralgicznym miejscem jest wąski mostek, przez który na raz może przejechać tylko jeden pojazd.

Powodem zamknięcia drogi w Brzegach jest rozbudowa drogi powiatowej nr 2011K Kraków-Niepołomice. Całość inwestycji ma objąć odcinek od mostu rzece Serafie w Brzegach do mostu na potoku Podłężanka w Niepołomicach. Obecnie realizowany jest I etap prac. W związku od 4 listopada z tym ze względów technologicznych zamknięty został odcinek drogi powiatowej od skrzyżowania z drogą powiatową nr 2012K do skrzyżowania z drogą gminną przy kładce na rzece Serafa w miejscowości Brzegi. Właśnie ta wąska kładka jest newralgicznym miejscem, przy którym w obu kierunkach mogą się tworzyć korki.

Od 5 do 19 listopada odcinek drogi powiatowej nr: 2011K został całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego. Po drodze poruszać się mogą wyłącznie pojazdy budowy. Samochody osobowe, które chcą dojechać do posesji przyległych do rozbudowywanej drogi, mogą to zrobić dopiero po godzinie 18:00.

Dodatkową uciążliwością, związana z budową, jest zapylenie, bo pracownicy drogowi będą stabilizować grunt cementem.

Podczas prowadzonych robót czasowo nie będzie dostępu do poszczególnych posesji. Właściciel zostali poinformowani o tym, że muszą zaparkować na czas prac w innym miejscu. Inwestor nakazał też usunąć pojazdy z wjazdów na posesje. Informacje o szczegółowym harmonogramie robót przy poszczególnych posesjach udziela kierownik lub majster firmy realizującej zadanie - "DROG-BUD" Franciszek Fryc ze Spytkowic.

W związku z zamknięciem drogi w Brzegach skrócono trasę linii aglomeracyjnej nr 221. Od 5 do 19 listopada autobusy będą kursować na trasie Mały Płaszów – Brzegi Pętla.

Na trasie Brzegi Pętla – Niepołomice Dworzec została uruchomiona specjalna, bezpłatna komunikacja zastępcza, sfinansowana ze środków Gminy Niepołomice.

Zmieniony rozkład linii MPK jest dostępny na stronie http://rozklady.mpk.krakow.pl/

Marzena Gitler, foto: Bartłomiej Krzych

Wieliczka - najnowsze informacje