środa, 4 grudnia 2019 12:07

Zatrzymanie burmistrza Niepołomic. Mamy komentarze urzędników i radnych

Autor Marzena Gitler
Zatrzymanie burmistrza Niepołomic. Mamy komentarze urzędników i radnych

W Niepołomicach szok. We wtorek rano funkcjonariusze CBA weszli do Urzędu Miasta i wyprowadzili burmistrza Romana Ptaka. Zatrzymany też został wiceburmistrz Adam Twardowski. Jak zareagowali na tę wiadomość mieszkańcy?

Jeszcze kilka dni temu w Niepołomicach nagrywano materiały dla TVN24 i TVP3. Promowano inwestycje i działania na rzecz likwidacji smogu. Jednak, gdy po podanej przez CBA informacji o zatrzymaniu obu samorządowców zjawiliśmy się z kamerą w Niepołomicach, widać był nieprzychylne reakcje. Ludzie krzyczeli coś z samochodów, przeszkadzali w nagraniu rozmowy przed urzędem, ale nikt z zbulwersowanych nasza obecnością mieszkańców nie chciał wypowiedzieć się przed kamerą.

Oświadczenie w sprawie zatrzymania przedstawił nam Marek Bartoszek, Inspektor Referat Promocji i Kultury Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również radnego Waldemara Juszczyńskiego, który w marcu 2019 roku prosił interpelował w sprawie usług prawnych dla miasta. Na usługi zastępstwa procesowego i doradztwa prawnego w sumie w 2017 roku Niepołomice wydały ponad 151 tys. zł a w 2018 – blisko 150 tys. zł. Jedną ze spraw, która wymagała doradztwa prawnego, było sprządzenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego – chodzi o możliwość odliczenia podatku VAT od inwestycji „Budowa nowej szkoły podstawowej”. W grę wchodzi kwota 5 milionów złotych podatku – jak twierdzi radny Juszczyński.  To jednak nie jedyne problemy, jakie wiążą się z oddaną do użytku w 2017 roku szkołą podstawową na Jazach.


Burmistrz Ptak związany jest z pracą samorządową w Niepołomicach od 2007 roku, najpierw był zastępca poprzedniego burmistrza Stanisława Kracika, potem sekretarzem miasta, w końcu komisarzem powołanym, gdy ustąpił on ze stanowiska. Od 6 grudnia 2010 pełni funkcję burmistrza.

Wiceburmistrz Adam Twardowski pracuje w Urzędzie Miasta i Gminy w Niepołomicach od 2002 roku. Najpierw był podinspektorem w Referacie Budownictwa, potem został szefem Referat Strategii i Rozwoju. W 2009 roku został dyrektorem Wydziału Rozwoju Gospodarczego, a od 7 grudnia 2010 pełni funkcję Wiceburmistrza Miasta i Gminy Niepołomice.

W ciągu ośmiu lat od początku do końca pilotował m. in.: przyjęcie i prowadzenie inwestycji firm z branży wysokich technologii ulokowanych w SSE w Niepołomicach, takich jak: MAN, Somfy czy Trefl; tworzenie planów miejscowych gminy oraz strategicznych dokumentów planistycznych; pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, remonty, przebudowy i inwestycje gminne, w tym remont traktu królewskiego z Rynkiem, przebudowę ulic w osiedlach Zakościele i Śródmieście, budowę Centrum Bocheńska z biblioteką, Domu Seniora w Staniątkach oraz szkoły na Jazach.

Właśnie przy realizacji tej ostatniej inwestycji dopatrzono się nieprawidłowości.

„Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach (3 grudnia 2019 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w postępowaniu dotyczącym przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z pełnionymi przez nich funkcjami w gminie Niepołomice. Zatrzymani to burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice i jego zastępca. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień do jakich doszło podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. Po doprowadzeniu do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach prokurator przedstawi zatrzymanym zarzuty. Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych” - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Co ciekawe, jak dodało w komunikacie CBA, celem przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych miało być osiągnięcie korzyści majątkowej przez inną osobę, a zarzuty dotyczą także złożenia nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Warto przypomnieć, że wykonawcą inwestycji „Zaprojektowanie i wybudowanie szkoły podstawowej w Niepołomicach wraz z przylegającym otoczeniem” była wyłoniona w przetargu firma Pro-Invest S.A Arkadiusz Nagięć. Jego firma była inwestorem zastępczym innej inwestycji – budowy nowej siedziby PSP w Mysłowicach na Śląsku. 6 czerwca 2017 roku Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach w śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali pięć osób. Zarzuty postawione zatrzymanym dotyczą wyłudzenia środków z programu operacyjnego „Jessica” zarządzanego przez bank na realizację prywatnej inwestycji w Katowicach oraz budowę nowej siedziby PSP w Mysłowicach. Cztery z zatrzymanych osób są powiązane z wykonawcą inwestycji tj. firmą budowlaną z terenu województwa śląskiego, a jedną odpowiadała z ramienia banku za prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji i wydatkowaniem środków publicznych. Jak poinformowało CBA „Innym badanym wątkiem są nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby komendy miejskiej straży pożarnej za 17,5 mln zł, gdzie główny wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego. Gro prac związanych m.in. z projektami obiektu oraz przygotowaniem warunków zamówienia wykonywały firmy powiązane z jedną osobą prowadzącą szereg działalności gospodarczych. Usiłowano także ‘’kamuflować’’ przy tym faktycznych dostawców materiałów na tą inwestycję, by w rzeczywistości ukryć ich powiązania. Zatrzymanym zostały przedstawione w prokuraturze zarzuty, w zależności – oszustwa gospodarczego, fałszowana dokumentów i poświadczenia nieprawdy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze m.in. poręczenia majątkowe do 50 tys. zł.”

Czy zatrzymania samorządowców z Niepołomic to dalszy ciąg tej samej sprawy? „To nie pierwsze zatrzymania CBA w tej sprawie – poinformowało w komunikacie o zatrzymaniu burmistrza i wiceburmistrza Niepołomic CBA. - Zarzuty usłyszało już 16 osób. Wątki dotyczące 7 osób zostały wyłączone z toczącego się postępowania i objęte aktami oskarżenia.”

Marzena Gitler, foto i wideo Mateusz Łysik

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje