poniedziałek, 10 maja 2021 10:07

"Zbydlęcenie zachowań i obyczajów w Bochni sięgnęło dna". Winna "banda degeneratów"

Autor Mirosław Haładyj
"Zbydlęcenie zachowań i obyczajów w Bochni sięgnęło dna". Winna "banda degeneratów"

Figurka Matki Bożej zdobiła bocheński park od 1880 r. Od niemal 150 lat wokół kapliczki gromadzą się okoliczni mieszkańcy na nabożeństwach majowych.

W niedzielę (9 maja) w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni doszło do aktu wandalizmu. W wyniku chuligańskiego "wybryku" uszkodzeniu uległa pochodząca z końca XIX w. zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, znajdująca się w lasku miejskiego Parku Rodzinnego Uzbornia. Wizerunek Maryi został zrzucony z cokołu w rezultacie czego uległ on rozbiciu. Konieczne jest przeprowadzenie kosztownych prac konserwatorskich. Straty oceniono na co najmniej 10 000 zł.

Kapliczka ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. Dziecko kobiety nieumyślnie na niebezpieczeństwo naraziła służącą Maissów, która później sama przekonała panią Maissową do tej fundacji, ofiarując na ten cel znaczną część swojej pensji. Jej zdaniem tylko opatrzność Matki Bożej zdołała uchronić życie dziecka.

W 2013 r. kapliczka została odnowiona staraniem Urzędu Miasta. Od niemal 150 lat wokół figurki gromadzą się okoliczni mieszkańcy na nabożeństwach majowych. Dla wielu Bochnian jest to idealne miejsce do refleksji i modlitwy - w leśnym zaułku, bez hałasu samochodów, blisko natury. Niestety, przez akt wandalizmu, który doprowadził do zniszczenia kapliczki i rozbicia figurki, konieczne jest przeprowadzenie jego naprawy, co niesie za sobą konieczność kosztownych prac konserwatorskich.

O zdarzeniu poinformował na swoim facebookowym profilu członek zarządu powiatu bocheńskiego Marek Rudnik, który nie krył oburzenia z powodu zniszczenia zabytkowego obiektu:

Nie zniszczyli jej nawet Niemieccy Hitlerowscy najeźdźcy w czasie II Wojny Światowej...Dziękuję  Panu Markowi za powiadomienie mnie  o tym bulwersującym wydarzeniu Liczę że Bocheńscy Policjanci" staną na wysokości zadania"i doprowadzą do ustalenia  i postawienia przed Sadem odpowiedzialnych za ten bandycki i prymitywny czyn!!!

To nie pierwszy akt wandalizmu do jakiego doszło na terenie parku. Picie alkoholu, chuligańskie wybryki, nielegalne wyścigi samochodowe, dewastacja placu zabaw, to niektóry ze zdarzeń, do których dochodziło w przeszłości. Temat bezpieczeństwa i porządku w Parku Uzbonia poruszany był także na sesjach rady miejskiej. Jako jedno z miejsc w których gromadzą się młodzi ludzie spragnieni wrażeń wskazywano okolice kapliczki Matki Bożej.

W celu odrestaurowania figurki Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej założyło składkę internetową na portalu zrzutka.pl. W opisie zbiórki jej organizatorzy napisali:

Jako Stowarzyszenie Bochniaków, od niemal wieku dbające o dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta, chcemy zebrać potrzebne fundusze, które wesprą koniecznie prace. Zachęcamy do wpłat, których całość zostanie przeznaczona na naprawę kapliczki, w porozumieniu z Urzędem Miasta.
Renowacja zdewastowanej kapliczki na Uzborni | zrzutka.pl
W niedzielę, 9 maja 2021 r., nieznani sprawcy zdewastowali kapliczkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w lasku na Uzborni! Kapliczka ta ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. …

Inf.: Facebook, zrzutka.pl/Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
Fot.: Facebook/Marek Rudnik

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje