sobota, 5 października 2019 10:08

115 lat OSP w Grabiu

Autor Marzena Gitler
115 lat OSP w Grabiu

Od 115 lat druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabiu niosą pomoc drugiemu człowiekowi by ratować dobytek, ludzkie zdrowie i życie, będąc wierni zawołaniu: ,,Bogu na chwałę, ludziom na pożytek." Obchody zacnego Jubileuszu były okazją do przypomnienia o działaniach jednostki na przestrzeni wielu lat, pochwalenia się bieżącymi osiągnięciami oraz wyróżnienia druhów działających aktywnie w straży. Nie zabrakło podziękowań, wielu życzeń, by nie tylko strażacy ochotnicy z każdej akcji wracali cali i zdrowi, ale także przez pracę społeczną, którą wykonują, byli doceniani i szanowani w społeczności.

Po mszy świętej, która została odprawiona w kościele p. w. Najświętszej Maryi Panny w Grabiu, wszyscy uczestnicy Jubileuszu przemaszerowali przed strażnicę, gdzie odbył się uroczysty apel. Meldunek od dowódcy uroczystości druha Fabiana Starowicza przyjął Wiceprezes Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, druh Władysław Kucharski. Po przeglądzie pododdziałów, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego granego przez orkiestrę dętą z Koźmic Wielkich, nastąpiło wciągnięcie na maszt flagi państwowej przez poczet flagowy w składzie: dowódca – druh Krzysztof Ziętarski, flagowy – druh Szymon Iskrzycki oraz asystent- druh Jakub Sendorek.

115 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabiu było zobowiązaniem do przedstawienia historii jej powstania. Rys historyczny jednostki odczytał Prezes OSP Ireneusz Iskrzycki.

„Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabiu datuje się na dzień 4 listopada 1904 r., kiedy to na walnym zebraniu Kółka Rolniczego podjęto uchwałę o utworzeniu oddziału Straży Ogniowej. Prezesem Kółka Rolniczego był ks. Proboszcz Józef Raźny, ogromnie zasłużony dla wsi. W skład pierwszego Zarządu Straży zostali wybrani: Stanisław Leitner - kierownik szkoły oraz Jan Piernik.

W obecności Józefa Srogi, instruktora Towarzystwa Rolniczego we Lwowie, w 1906 r. wybrano Zarząd, w skład którego weszli: Jan Piernik jako naczelnik, Jan Jeleń jako zastępca oraz Wojciech Sendorek, Wojciech Kolasa, Michał Sendorek, Karol Burda.” Po prezentacji historii jednostki, nastąpiła ceremonia wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych druhów.

Gospodarzom jubileuszu gratulowali goście, m. in. Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Urszula Rusecka – Poseł na sejm RP, Adam Kociołek – Starosta Wielicki, st. kpt. Przemysław Przęczek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Na koniec został złożony meldunek o zakończeniu uroczystości oraz odbyła się defilada pododdziałów.

Tekst: Fabian Starowicz, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabiu/ UM Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje