niedziela, 3 lipca 2022 13:21

12 sal pełnych złota! Nowość na Wawelu gratką dla dużych i małych zwiedzających

Autor Mirosław Haładyj
12 sal pełnych złota! Nowość na Wawelu gratką dla dużych i małych zwiedzających

W czwartek (30 czerwca) w Zamku Królewskim na Wawelu odbył się uroczysty Festiwal Otwarcia wystaw: Nowy Skarbiec Koronny, Komnaty Królewskie oraz Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: prof. Piotr Gliński - Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jadwiga Emilewicz poseł na Sejm RP, Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, Marta Malec-Lech Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Kazimierz Barczyk Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz dr hab. Andrzej Betlej dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

– To bardzo ważny dzień dla polskiego muzealnictwa. Pierwszy raz od 1792 roku Skarbiec będzie zaprezentowany w całym swoim splendorze, prestiżu i blasku. Wydarzenie wpisuje się w pracę, która trwa na Wawelu od dawna

– powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Otwarte wystawy, to prawie tysiąc obiektów zgromadzonych w dwunastu salach unowocześnionego i na nowo zaaranżowanego Skarbca Koronnego. Znajdują się tam eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane szerokiej publiczności. Odmienione Komnaty Królewskie, w których można zobaczyć arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, to nowa wystawa stała Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawy to opowieść o historii Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej.

– Wawel to wyjątkowe miejsce dla wszystkich Małopolan i dla wszystkich Polaków. Nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie tak prawdziwie można poczuć historię i życie polskich władców. Nowa wystawa prezentuje najcenniejsze polskie pamiątki historyczne, które ukazują piękno i bogactwo minionych lat

– mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Nowa odsłona Komnat Królewskich

Wyjątkowa pozycja jedynej zachowanej w Polsce rezydencji królewskiej, jaką jest Zamek Królewski na Wawelu, zobowiązuje do podkreślenia jej wartości historycznych i artystycznych. Od 1 lipca można oglądać komnaty i apartamenty królewskie po wykonanej w niezwykle szybkim tempie koniecznej modernizacji oraz w nowej aranżacji przygotowanej przez cały zespół Zamku, w tym kustoszy wszystkich działów.

Nowy Skarbiec Koronny

Najnowsza odsłona jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentującej najcenniejsze polskie pamiątki historyczne, 1 lipca została udostępniona publiczności po wielkiej metamorfozie. Najważniejszy w Polsce zbiór pamiątek narodowych i kosztowności jest prezentowany na nowocześnie zaaranżowanej ekspozycji, odpowiadającej oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. Nowy Skarbiec Koronny, znajdujący się na parterze w północnym skrzydle zamku, ma obecnie trzykrotnie więcej sal wystawowych niż poprzednio, dzięki czemu mieści większą liczbę zabytków, z których część nie była w nim dotąd pokazywana.

Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich

Wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, na którą Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od 1 lipca do 2 października, będzie wyjątkową okazją, by podziwiać trzy obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Te wybitne dzieła dotąd nie były prezentowane w Polsce.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje