czwartek, 29 czerwca 2017 18:17

125 lecie OSP Kobylany

Autor Redaktor Techniczny
125 lecie OSP Kobylany

24 czerwca 2017 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylanach obchodziła 125-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, przy wspaniałej pogodzie Strażacy zorganizowali jubileuszowe uroczystości, które rozpoczęła msza święta w kościele w Kobylanach.

W intencji Druhów z OSP Kobylany mszę świętą odprawił proboszcz ks. Józef Iwulski oraz Kapelan Małopolskich Strażaków bryg. ks. Władysław Kulig. Uroczysty apel z okazji jubileuszu odbył się na placu obok remizy w Kobylanach. Prezes OSP Kobylany Jacek Macałka powitał wszystkich przybyłych gości. W uroczystościach udział wzięła wójt Elżbieta Burtan, która życzyła wszystkim Strażakom wszystkiego najlepszego i dużo sił, by dalej mogli nieść bezinteresowną i bohaterską pomoc. Wśród przybyłych gości byli m.in. zastępca wójta Bartłomiej Stawarz, radny Kazimierz Kapelan, prezes ZOG ZOSP RP Marcin Cieślak, komendant gminny Przemysław Sitarski, Przedstawiciel Prezydium Zarządu Powiatowego Związku OSP Łukasz Smółka, Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Stanisław Macałka, wiceprezes ZOP ZOSP RP Jerzy Stopa, Komendant Miejski PSP w Krakowie mł. bryg. Artur Nosek, zastępca komendanta JRG 3 mł. bryg. Jacek Linca, przedstawiciele samorządu, poczty sztandarowe OSP z gminy Zabierzów oraz tłumnie przybyli mieszkańcy.


Przy okazji tak wspaniałego Jubileuszu ślubowanie złożyli druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz wręczono odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa oraz wyróżnienia. Wśród atrakcji, jakie przygotowali Druhowie z OSP Kobylany dla wszystkich przybyłych była prezentacja najnowszych rozwiązań w ratownictwie, występy artystyczne oraz zabawa taneczna.

Tekst W. Wojtaszek

Zdjęcia B. Baran

***
Historia OSP Kobylany

Pierwsze wiadomości o istnieniu OSP w Kobylanach pochodzą z dnia 30 lipca 1892r. z gazety „Nowa Reforma” mówiącej o tragedii która nawiedziła Zabierzów i akcji pożarniczej z udziałem m.in. strażaków z Kobylan.

Z posiadanych dokumentów przez OSP wynika, że w roku 1922 w Modlnicy w majątku ówczesnego p. Konopki odbył się zjazd powiatowy straży pożarnych gdzie uchwalono statut i wybrano prawdopodobnie pierwszy zarząd: Prezes – Bzukała Feliks, Naczelnik – Chochołek Błażej, Sekretarz – Węgiel Benedykt. Od tej chwili bezpieczeństwo pożarowe przejęła nowa zorganizowana OSP mająca w swej dyspozycji starą i zniszczoną szopę z desek oraz wyeksploatowaną małej wydajności sikawkę oraz pasy, toporki i mosiężne hełmy. Wóz pod sikawkę czterokołowy.

Z upływem lat przybywało nowszego sprzętu. Zamieniono wóz konny na kołach drewnianych na wóz konny na kołach gumowych. Otrzymano również sztandar ufundowany przez mieszkańców (1929r.). W kolejnych latach działalności jednostka prężnie się rozwijała pozyskując to lepszy i nowocześniejszy sprzęt- był to samochód Lublin pozyskany z ówczesnego MO (1972r.), a w kolejnych latach Nysa pozyskana z PGR (1982r.), Star 66 pozyskany z wojska (1993r.). Następna Nysa pozyskana od Policji (1995r.), dzięki zaangażowaniu OSP Kobylany została przystosowana do działań pożarniczych.

W dalszej swej działalności przystosowano budynek do potrzeb straży, dobudowano drugi garaż oraz przeprowadzono generalny remont świetlicy wraz z zapleczami.

W 1992r. OSP świętowała Jubileusz 100lecia istnienia przez co została odznaczona Złotym Znakiem Związku na sztandar.

Aktywna działalność i udział w akcjach zaowocowały o włączeniu jednostki do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (1997r).
W 1998r. pozyskała samochód Jelcz 005, który posiada do dnia dzisiejszego.

Dalsza działalność OSP Kobylany skupiła się na naborze nowych członków oraz zakupie nowego samochodu. Utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (2002r.)

W 2005r. został zakupiony dla jednostki samochód Volkswagen LT-35 wyposażony w sprzęt służący do ratownictwa drogowego.

Jednostka jest bardzo aktywna społecznie i bierze czynny udział w różnych akcjach dobroczynnych, uroczystościach gminnych i imprezach sportowych.


Urząd Gminy Zabierzów

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka