piątek, 29 kwietnia 2022 14:15

1800 dzieci zdobędzie cztery krakowskie kopce. Już w maju rusza program dla przedszkolaków

Autor Marzena Gitler
1800 dzieci zdobędzie cztery krakowskie kopce. Już w maju rusza program dla przedszkolaków

- Cztery kopce krakowskie to symbol naszego miasta więc ważne jest, aby dzieci poznały naszą historię, naszą kulturę. Cieszę się, że dzieci będą mogły z tego skorzystać - mówi Rafał Komarewicz.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zgłosił poprawkę do budżetu, dzięki której 100 tys. zł otrzymają organizatorzy projektu edukacyjnego „Przedszkolaki szlakiem kopców krakowskich”. - 32 przedszkola - przedszkolaki w wieku 5-6 lat - będą mogły wziąć udział w tym programie. Jest to ponad 1800 dzieciaków, które w miesiącach maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku będą mogły poznać kopce krakowskie - mówi Rafał Komarewicz. - Cztery kopce krakowskie to symbol naszego miasta więc ważne jest, aby dzieci poznały naszą historię, naszą kulturę. Cieszę się, że będą mogły z tego skorzystać - dodaje.

Projekt edukacyjny „Przedszkolaki szlakiem kopców krakowskich” to inicjatywa dyrektorek samorządowych przedszkoli z Krakowa: Ewy Gubały, Anety Stachyry oraz Anny Stockiej. - W ubiegłym roku rozmawialiśmy na temat poszerzenia istniejącej już inicjatywy. Uważam, że jest to program wartościowy, o dużym potencjale edukacyjnym. Dlatego zdecydowałem się na złożenie poprawki do budżetu na rok 2022 w wysokości 100 tys. zł, która pokryła koszty związane z tym programem – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który także podziękował Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, że poparł zabezpieczenie środków na ten cel w budżecie.

W ramach programu cztery największe krakowskie kopce: Kościuszki, Wandy, Kraka i Piłsudskiego zdobędzie w sumie 1800 dzieci z 32 samorządowych przedszkoli, która jako pierwsze zgłosiły chęć wzięcia w nim udziału. Program realizowany będzie w dwóch turach – wiosennej, która rozpoczyna się już 4 maja i jesiennej, której początek planowany jest na wrzesień 2022 r.

Program obejmuje przejazd, licencjonowanego przewodnika, który opowie o kopcach. Zwieńczeniem będzie zdobycie Kopca Józefa Piłsudskiego i wspólny piknik dla wszystkich uczestników i ich rodziców pod kopcem. Dzieci otrzymają też certyfikat zdobywcy kopców.  

Realizatorem projektu jest Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana.
Partnerem projektu jest Krakowski Odział Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, a patronat honorowy nad nim objął Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

fot. Fb. Samorządowe Przedszkole Nr 99

Kraków

Kraków - najnowsze informacje