środa, 19 maja 2021 10:55

Małopolska. Do podziału 12 milionów złotych. Do kogo trafią zadecyduje głosowanie

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Do podziału 12 milionów złotych. Do kogo trafią zadecyduje głosowanie

Ruszyło głosowanie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W tym roku po podziału jest 12 milionów złotych, a o tym do kogo trafią zadecydują mieszkańcy Małopolski. Jak można zagłosować?

W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór, na co oddać swój głos. Wśród 234 zadań dopuszczonych do głosowania zdecydowanie przodują inicjatywy sportowe - jest ich aż 104. Blisko 50 zadań związanych jest z kulturą, zaś 35 projektów ma charakter społeczno-zdrowotny. Nie zabrakło także licznych projektów edukacyjnych (15 zadań) oraz inwestycyjnych (14 projektów). Małopolanie będą mogli również zagłosować na propozycje z zakresu turystyki (8 zadań), czy ekologii (6 inicjatyw), a także na 2 zadania wspierające rozwój obszarów wiejskich.

Najwięcej projektów dotyczy Subregionu Miasto Kraków - aż 46 zadań. Po 41 propozycji do wyboru mają mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. W Subregionie Sądeckim można wybierać spośród 40 zadań, w Subregionie Małopolski Zachodniej wśród 36 zgłoszonych inicjatyw, zaś w Subregionie Tarnowskim na liście znajduje się 30 opcji.

W głosowaniu, które rozpoczęło się 14 maja mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat. Głosowanie trwa w nieprzekraczalnym terminie - do 14 czerwca. Wyniki poznamy do 22 października.

Idea budżetu obywatelskiego znakomicie sprawdza się w Małopolsce. Świadczą o tym kolejne rekordy. - W poprzedniej, 4. edycji oddano w sumie 227 141 głosów, czyli o 185% więcej niż w 1. edycji! Obecna 5. edycja jest również rekordowa pod względem liczby zadań złożonych przez naszych mieszkańców, jak również ilości zadań, na które już możemy głosować - mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, koordynująca prace nad Budżetem Obywatelskim. - Nadszedł czas na decyzję, na co przeznaczymy aż 12 milionów złotych z Budżetu Województwa Małopolskiego. Serdecznie zachęcam do głosowania! - apeluje.

Jak głosować?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka. Żeby zagłosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce.

W tym roku będą trzy możliwości oddania głosu. W obecnej sytuacji, najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez Internet na stronie www.bo.malopolska.pl przez specjalnie przygotowany panel do głosowania.

Mieszkańcy Małopolski mogą również zagłosować tradycyjnie, przez karty do głosowania, które trzeba wrzucić do jednej z urn postawionych w 19 punktach w całym województwie (lista poniżej). Karty do głosowania znajdują się przy urnach. Można również taką kartę przygotować i uzupełnić wcześniej – wystarczy wejść na stronę www.bo.malopolska.pl i pobrać wzór karty do głosowania obowiązujący w tym roku.

Głosy można oddać także korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych (adresy poniżej), z dopiskiem na kopercie: „BUDŻET OBYWATELSKI”. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos wpłynie po 14 czerwca 2021 roku, zostanie uznany za nieważny!

Lista miejsc, w których znajdują się urny do głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego:

  1. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Basztowa 22;
  2. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Racławicka 56;
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Kraków os. Teatralne 4a;
  4. Agenda zamiejscowa UMWM, Tarnów, al. Solidarności 5-9;
  5. Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52;
  6. Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Targ, al. 1000-lecia 44;
  7. Agenda zamiejscowa UMWM, Oświęcim ul. Górnickiego 1;
  8. Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25;
  9. Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1;
  10. Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31
  11. Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51;
  12. Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9;
  13. Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13;
  14. Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2;
  15. Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23.
  16. Urząd Miejski w Chrzanowie, al. Henryka 20;
  17. Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4;
  18. Urząd Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B;
  19. Urząd Gminy i Miasta Proszowice, ul. 3 Maja 72.

Adres korespondencyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM): Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Racławicka 56, 30-017 Kraków

Adresy korespondencyjne agend zamiejscowych UMWM:

Nowy Targ - Al. Tysiąclecia 44, 34-400 Nowy Targ

Nowy Sącz - Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz

Oświęcim - Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim

Tarnów - Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów

Jak dzielą się subregiony?

  1. SUBREGION TARNOWSKI – miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski,
  2. SUBREGION SĄDECKI – miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki,
  3. SUBREGION PODHALAŃSKI – powiaty: myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański,
  4. MAŁOPOLSKA ZACHODNIA – powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki,
  5. KRAKOWSKI OBSZAR METROPOLITALNY – powiaty: krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki,
  6. KRAKÓW

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka