wtorek, 21 czerwca 2022 13:45

28 Pol'and'Rock Festival. Ogłoszono nowych artystów. Kto wystąpi?

Autor Mateusz Łysik
28 Pol'and'Rock Festival. Ogłoszono nowych artystów. Kto wystąpi?

Już tylko 44 dni pozostały do rozpoczęcia Pol'and'Rock Festival 2022. Dawny „Przystanek Woodstock” odbędzie się tym razem na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim w dniach 4-6 sierpnia.

Kolejne zespoły na Pol'and'Rock Festival 2022. Kto zagra?

W poniedziałek poznaliśmy kolejne gwiazdy, które dołączą do line-upu. Na Dużej Scenie wystąpi Luxtorpeda i Me And That Man, na Małej Scenie zobaczymy projekt Piotra Bukartyka i zespołu Ajagore.
Przypomnijmy, że na festiwalu w Czaplinku wystąpią również m.in.: Fun Lovin’ Criminals, House of Death, Junjer, Limp Bizkit, Strachy na Lachy czy The Exploited.

Me And That Man z Nergalem i Johnem Porterem na Dużej Scenie

Formacja narodziła się w 2016 roku i przez dłuższy czas prym w niej wiedli Nergal i John Porter. W 2017 roku premierę miała debiutancka płyta MATM, na której to płycie muzycy świetnie zmieszali wpływy wspomnianych gatunków, tworząc całość nawiązującą do twórczości Nicka Cave'a, Toma Waitsa, Johnny'ego Casha, czy Davida Allana Coe i silnie naznaczoną bliskim liderowi kapeli diabelskim pierwiastkiem. Współpraca Nergala i Portera jednak zakończyła się w 2018 roku. Na dwóch kolejnych wydawnictwach Me And That Man ("New Man, New Songs, SameShit, Vol. 1" i "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2") Nergal oddał wokale swoim licznym znanym zagranicznym znajomym, by wymienić, chociażby Coreya Taylora ze Slipknot, Abbatha, Tobiasa Forge z Ghost, Myrkur, Devina Townsenda, Matta Heafy. Łukasz Kumański pozostał w grupie, której międzynarodowy status utrzymują włoski basista Matteo Massoli (eks-Blindead) i Sasha Boole (gitara, wokal). Zespół zagra ponownie z Johnem Porterem w składzie.

Luxtorpeda na Małej Scenie Pol'and'Rock Festival

Luxtorpeda powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność".

Projekt Piotra Bukartyka i zespołu Ajagore na Małej Scenie w Czaplinku

Piotr Bukartyk to kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów i nauczyciel oraz wielki przyjaciel Fundacji WOŚP. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w latach 80-tych ubiegłego wieku, biorąc udział w konkursach i turniejach piosenki autorskiej. Występował na festiwalu w Opolu i zaangażował się we współpracę z kabaretem Pod Egidą. Debiutancką płytę, zatytułowaną „Szampańskie wersety”, wydał w 1997 roku. Pierwszy krążek przyniósł, niespodziewaną dla wokalisty grającego muzykę rockową, nominację do Fryderyka w kategorii dance i techno, bo płyta składała się z 11 utworów parodiujących różne gatunki muzyczne. Artysta ma na koncie 10 albumów studyjnych i jeden krążek nagrany live. Bukartyk nie tylko pisze i wykonuje swoje piosenki, ale też tworzy teksty dla innych artystów. Jego utwory wchodzą w repertuar artystów takich jak Varius Manx, Mieczysław Scześniak czy Andrzej Krzywy

Zespół Ajagore to polska grupa muzyczna grająca folk i folk rock. Formacja powstała w 1999 roku po rozpadzie trójmiejskiej formacji Szela. Muzycy na co dzień kontraktowani są jako wzięci producenci płyt, m.in. znanych polskich wykonawców takich jak: Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska (świetnie przyjęte przez Krytyków płyty „Dziwny jest” oraz „Sklejam Się”). Swoje artystyczne ambicje Ajagore spełnia, koncertując z własnym repertuarem. W dorobku ma dwie autorskie płyty. Ostatnia to Zimowe sny, na której wystąpiło ponad dwudziestu muzycznych gości, między innymi Grażyna Łobaszewska oraz Krystyna Prońko, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Grzegorz Nagórski, Paweł Serafiński, Piotr Mania, Maciej Rychły, Przemek Dyakowski, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski i wielu innych. Muzyka Ajagore to swobodne interpretacje wspaniałych polskich tekstów ludowych Oskara Kolberga, Romana Landowskiego oraz Grzegorza Ciechowskiego, w których gatunek muzyczny jest tylko narzędziem do stworzenia odpowiedniego klimatu w piosence. Słyszalne są obszerne elementy folku, jazzu, bluesa, rhythm-n-bluesa itd. Nowoczesność i jakość dokonań zespołu sprawia, że artyści częściej występują za granicą naszego kraju. Zespół w składzie: Sławomir Kornas – bas, śpiew Maciej Kortas – gitary, banjo, dobro, syntezator gitarowy Michał Szczeblewski – perkusja.

Wspólny projekt Piotra Bukartyka i zespołu Ajagore to koncert "WIELORYB FIUTIN I INNE OPOWIADANIA". Poruszające teksty, z których Piotr Bukartyk znany jest od lat zostały okraszone niezwykle ciekawymi aranżacjami przygotowanymi przez muzyków supergrupy Ajagore. Koncert jest manifestacją sprzeciwu artystów wobec nieuzasadnionej przemocy.

Źródło: Materiały prasowe Pol'and'Rock Festival

Rozrywka - najnowsze informacje

Rozrywka