środa, 5 czerwca 2024 15:45

35-lecie pierwszych wolnych wyborów: Polska świętuje Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

Autor Artykuł partnera
35-lecie pierwszych wolnych wyborów: Polska świętuje Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca obchodzimy wyjątkową rocznicę – 35-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 roku. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało proces demokratyzacji w Polsce i stało się symbolem w walce o wolność i prawa obywatelskie. Polacy, decydując się na zmianę, odrzucili sowiecki system, w którym pokolenia ich dziadków i rodziców musiały żyć od zakończenia II wojny światowej.

Wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku zapoczątkowały serię transformacji, które doprowadziły do wyzwolenia krajów znajdujących się za tzw. żelazną kurtyną. W ciągu ponad 30 lat Polska przeszła długą drogę przemian, wstępując do NATO i Unii Europejskiej, co wpłynęło na jej rozwój i obecny status jako nowoczesnego państwa.

4 czerwca, który od 2013 roku jest obchodzony jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, zgromadził na Placu Zamkowym w Warszawie dziesiątki tysięcy ludzi. Wiec miał na celu nie tylko świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń powojennej historii Polski, ale również stanowił wezwanie do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W obliczu obecnych wyzwań, takich jak wojna w Ukrainie, dywersyjne działania Rosji oraz antydemokratyczne ruchy w samej Europie, znaczenie tych wyborów jest ogromne.

4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich🇵🇱🇪🇺 4 czerwca obchodzimy wyjątkową rocznicę – 35-lecia pierwszych...

Opublikowany przez Artur Kozioł - Wieliczka Wtorek, 4 czerwca 2024

– Dziś obchodzimy dzień szczególny – 4 czerwca to dla nas Polaków święto wolności i demokracji. Dzisiejszy dzień przypomina nam, że mamy prawa szczególne – prawo do decydowania o przyszłości. A także – prawo do startowania w wyborach. Chcę wam powiedzieć, że nie ma rzeczy piękniejszej od możliwości brania udziału w wyborach, bycia na liście wyborczej. Te prawa zagwarantowaliśmy sobie w konstytucji. Bardzo Was proszę, abyście w najbliższą niedzielę poszli do wyborów i oddali głos na Polskę w Europie. Nie wolno się nam zatrzymywać. 9 czerwca zagłosujcie za Polską i za Europą.” – wezwał wyborców Artur Kozioł.

4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich🇵🇱🇪🇺 4 czerwca obchodzimy wyjątkową rocznicę – 35-lecia pierwszych...

Opublikowany przez Artur Kozioł - Wieliczka Wtorek, 4 czerwca 2024

Święto Wolności i Praw Obywatelskich przypomina o wieloletniej walce Polaków o wolność i demokrację. Obchody 4 czerwca są okazją do podkreślenia, jak ważne jest aktywne uczestnictwo w życiu państwa i dbanie o przyszłość naszego kraju w zjednoczonej Europie.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka