wtorek, 17 listopada 2020 15:02

415-letnia kapliczka w Boczkowicach odnowiona

Autor Mirosław Haładyj
415-letnia kapliczka w Boczkowicach odnowiona

W połowie listopada mieszkańcom Boczkowic w Gminie Książ Wielki oddana została odrestaurowana przydrożna kapliczka. Jest to jeden z cenniejszych i unikatowych obiektów tego typu na terenie Powiatu Miechowskiego.

Kapliczka kolumnowa w typie „Bożej Męki” liczy sobie aż 415 lat. Datowana jest na 1605 rok, o czym świadczy wyryty na niej napis. Jak podaje Muzeum Ziemi Miechowskiej w albumie „Mała architektura sakralna ziemi miechowskiej”, kapliczka ta według przekazów stoi w miejscu pochowania w trakcie epidemii cholery.

Na cokole rozmieszczono płaskorzeźby ze scenami Męki Pańskiej. Na ścianie frontowej wyryta jest Pieta, ponadto Pojmanie, Chrystus u słupa i Upadek Chrystusa pod krzyżem. Na szczycie kolumny znajduje się wyobrażenie Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, nad którymi zwieńczono Oko Opatrzności. Na cokole u podstawy skręconego słupa widnieje postać, przy której stoi ptak.

Według specjalistów z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, przy kolumnie stoi św. Jan Ewangelista z pelikanem. Jednak ks. Wiśniewski w wydanym w 1917 r. „Dekanacie miechowskim” twierdzi, że to św. Paweł z krukiem trzymającym w dziobie chleb.

Renowację kapliczki w Boczkowicach sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego w wysokości 19,5 tys. zł oraz samorządu Powiatu         Miechowskiego - 13 tys. zł.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje