piątek, 8 marca 2024 14:55

5 bohaterek literackich, które wszyscy znamy i uwielbiamy

Autor Karolina Kurando
5 bohaterek literackich, które wszyscy znamy i uwielbiamy

Są takie postaci literackie, które na zawsze zapadają w pamięć. Cenimy je za charyzmę, różnego rodzaju działania, krytycyzm i własne zdanie.

Z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Kobiet prezentujemy 5 bohaterek literackich, które wszyscy znamy i uwielbiamy.

Hermiona Granger

J.K. Rowling, „Harry Potter i kamień filozoficzny”

Kochamy Hermionę! To jedna z głównych bohaterek Harry'ego Pottera autorstwa J.K. Rowling, serii, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Hermiona jest erudytką, z zapałem poszerza swoją wiedzę, jest ambitna i umie bronić swojego zdania. Często poprzez swoją zuchwałość robi sobie wrogów, to jednak nie przeszkadza jej w drodze po swoje. Oprócz tego, jest wierną, oddaną przyjaciółką.

Miranda Priestly

Lauren Weisberger, „Diabeł ubiera się u Prady”

Mirandy by nie było, gdyby nie redaktorka naczelna „Vogue'a”, Anna Wintour. To właśnie ona była inspiracją dla Lauren Weisberger do stworzenia postaci demonicznej szefowej, lodowatej pracoholiczki, redaktor naczelnej pisma o modzie „Runway”. Diabeł ubiera się u Prady to kultowa opowieść o amerykańskim światku fashion. Chociaż sami nie chcielibyśmy mieć z nią do czynienia, uwielbiamy Mirandę Priestly za jej mocny charakter, klasę i zdecydowanie w budowaniu modowego imperium.

Izabela Łęcka

Bolesław Prus, „Lalka”

Izabeli Łęckiej, bohaterki Lalki Bolesława Prusa, nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Pomimo jej wielu negatywnych zachowań, skierowanych głównie w stronę biednego Stanisława Wokulskiego, darzymy Pannę Izabelę sympatią. Jest to postać znana starszym i młodszym, arystokratka ma swoich zwolenników i przeciwników. Rozkapryszona, zadufana w sobie, zadzierająca nosa, ale jakże intrygująca bohaterka! I co istotne: wierna towarzyszka maturzystów!

Katniss Everdeen

Suzanne Collins, „Igrzyska Śmierci”

Katniss Everdeen, stworzona przez Suzanne Collins, zaimponowała wszystkim w momencie, gdy zgłosiła się na ochotniczkę, by wziąć udział w Igrzyskach Śmierci zamiast swojej młodszej siostry, Primrose. Pokazała, że rodzina jest dla niej najważniejsza. To postać bardzo odważna, zdeterminowana i wiarygodna w swoim działaniu. Co ważne, Katniss nigdy nie była wolna od popełniania błędów, jednak zawsze starała się je naprawić.

Aniela Kowalik

Małgorzata Musierowicz, „Kłamczucha”

Last but not least: Aniela Kowalik, słynna tytułowa Kłamczucha, stworzona pod koniec lat 70. przez Małgorzatę Musierowicz. Oryginalna, nietuzinkowa i niezwykle zaradna! Uparta i harda. Jedna z najciekawszych postaci w polskiej literaturze, być może odrobinę stojąca w cieniu rodziny Borejków, lecz niezmiennie fascynująca. Aniela znad morza wyjechała do szkoły w Poznaniu. Kierowała się jednak nie chęcią edukacji w konkretnej placówce, ale prawdziwą, jak jej się wtedy zdawało, miłością. Nie da się mówić o Anieli bez uśmiechu na twarzy – jest wyjątkowa.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka