piątek, 4 marca 2022 10:34

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Udawał dziennikarza

Autor Katarzyna Jamróz
ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Udawał dziennikarza

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała rosyjskiego szpiega w Przemyślu. Mężczyzna z hiszpańskim paszportem udawał dziennikarza. Miał prowadzić działania, które zagrażały bezpieczeństwu Polski.

ABW w nocy z 27 na 28 lutego zatrzymała szpiega w pokoju hotelowym. Został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Mężczyzna jest obywatelem Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

– Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych

– czytamy w komunikacie ABW.

Działał na Podkarpaciu

Jak informuje ABW, zatrzymany przez kilka dni przebywał na terenie województwa podkarpackiego. W czasie swojego pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polski. Przed zatrzymaniem mężczyzna planował wyjazd na Ukrainę, by tam kontynuować swoją działalność.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że zebrała obszerny materiał dowodowy, który poddawany jest szczegółowym analizom. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.

1 marca zatrzymanemu postawiono zarzuty z art. 130 par. 1 kk. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Do 15 marca na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego obowiązuje stopień alarmowy BRAVO, wprowadzony przez Premiera na wniosek Szefa ABW.

Fot.: abw.gov.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje