czwartek, 17 listopada 2022 13:21

"Adaś" już nie na Rynku! Teraz zobaczymy go pod Galerią Krakowską

Autor Patryk Trzaska
"Adaś" już nie na Rynku! Teraz zobaczymy go pod Galerią Krakowską

"Adaś" jednak nie na krakowskim Rynku? Tak, to możliwe! Aż do soboty, wybierający się na zakupy do Galerii Krakowskiej mogą na Placu im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego zobaczyć pomnik polskiego wieszcza narodowego.

Postawiony pod Galerią Krakowską pomnik Adama Mickiewicza, to "brat bliźniak" stojącego od 124 lat popularnego "Adasia". Niedawno spacerujący po Krakowie, mogli doświadczyć lekkiego deja vu, kiedy na krakowskim Rynku nagle pojawił się drugi pomnik polskiego wieszcza.

Teraz, sobowtór popularnego "Adasia" na swój  przystanek w podróży po Krakowie, wybrał Galerię Krakowską. Podczas wczorajszej (16 października) konferencji prasowej symbolicznie odsłonięto pomnik bliźniaka „Adasia" na Placu im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego.

W sposób naturalny wszystkie dzieła sztuki dążą do tego, żeby znaleźć się w galerii. Adam Mickiewicz także pragnął stanąć w takim miejscu. Mam nadzieję, że nasze działania przełożą się na rozpoznawalność festiwalu i że Krakowianie chętnie wezmą udział w wydarzeniu, które jest niezwykle spektakularne, jeśli chodzi o festiwalowe życie teatralne w Europie – powiedział Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Materia Prima.

Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej nie krył zadowolenia, że może gościć poetę w tej lokalizacji. – Kto odmówiłby zaproszeniu od Adama Mickiewicza? Wydaje mi się, że nikt, w związku z tym, my też ulegliśmy urokowi tego pomysłu, czyli podróży Adama Mickiewicza po Krakowie – odpowiedział zapytany o to, czym urzekł go Mickiewicz z Groteski, że zechciał zaprosić go do swojej Galerii – mówił.

Podróż pomnika Adama Mickiewicza po Krakowie przygotowana przez Teatr Groteska jest częścią kampanii informacyjnej 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który odbędzie się 17-28 lutego 2023 roku. Podczas 6. edycji do Krakowa zjadą legendarne zespoły i grupy takie jak: Akram Khan Company, Compagnia Finzi Pasca, Compagnie Käfig, Jakop Ahlbom Company, Sasha Waltz & Guests, Sofie Krog Teater, Mourad Merzouki wraz z Wanted Posse.

Drugi Adam Mickiewicz na Rynku Głównym

- Będziemy także gościć zespół Thick & Tight, który zaprezentuje niezwykle spektakularne wydarzenie, czyli połączenie kabaretu z rewią, a zagrane ono będzie z iście angielskim poczuciem humoru. Zachęcam, by przygotować sobie czas, ażeby obejrzeć spektakle prezentowane na Festiwalu – dodał dyrektor Weltschek.

Monument wykonany w pracowni plastycznej Teatru Groteska będzie stał przed Galerią Krakowską do soboty 19 listopada, aby w przyszłym miesiącu pojawić się w innej lokalizacji.

inf./fot. Teatr Groteska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka