wtorek, 29 listopada 2022 14:48

Afera na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia wszczęła procedury po obraźliwym wpisie

Autor Mirosław Haładyj
Afera na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia wszczęła procedury po obraźliwym wpisie

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego odniosły się do sytuacji zaistniałej 25 listopada. Uczelnia wszczęła procedury wyjaśniające w sprawie rzekomego wpisu jednej ze swoich studentek.

Sytuacja dotyczy rzekomo zamieszczonego w mediach społecznościowych wpisu jednej ze studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod opublikowaną przez uczelnię informacją o międzynarodowej kampanii 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć pojawiło się zdjęcie, z którego wynikało, że jedna ze studentek wypowiada się na Twitterze w niestosowny sposób o Polakach.

-Mieszkam w Krakowie, studiuję na Uniwersytecie Jagiellońskim i nienawidzę Polaków, szkoda, że Bandera was wszystkich nie pozabijał

-miała napisać Olena Łysenko.

Treść wpisu/ Fot.: Facebook

Wpis wywołał oburzenie wśród obserwatorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Domagali się oni zbadania sprawy oraz zgłoszenia jej na policję.

We wtorek Uniwersytet Jagielloński przekazał w mediach społecznościowych informację o podjętych krokach w związku z zaistniałą sytuacją:

– Informujemy, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymały w sobotę 26 listopada br. informację o zaistniałej sytuacji. Bezpośrednio po jej uzyskaniu, prorektor ds. dydaktyki UJ prof. A. Edigarian polecił wszczęcie procedur wyjaśniających, zgodnie z obowiązującymi w szkołach wyższych przepisami

Jak informuje uniwersytet Olena Łysenko oświadczyła, że to nie ona jest autorką wpisu zamieszczonego na Twitterze.

– Pragniemy również poinformować, że w poniedziałkowym piśmie skierowanym do władz Uczelni, studentka Pani Olena Łysenko oświadczyła, że nie jest autorką wpisu zamieszczonego w serwisie społecznościowym Twitter. Z uwagi na pojawiające się coraz częściej, szczególnie w mediach społecznościowych, różnego rodzaju wpisy mające charakter prowokacji, przypadki tworzenia fikcyjnych kont i profili internetowych prosimy wszystkie osoby aktywnie komentujące przedmiotową sprawę o rozważny i odpowiedzialny dobór słów, nieuleganie emocjom oraz o zaniechanie wpisów obraźliwych czy wulgarnych.

Olena Łysenko studiuje na filologii ukraińskiej w ramach programu podwójnego dyplomowania pomiędzy UJ i Uniwersytetem w Czerniowcach.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka