sobota, 24 lipca 2021 11:06

Ekspresowe autobusy co 15 minut z Zielonek i Michałowic do Krakowa? Którędy pojadą?

Autor Aleksandra Tokarz
Ekspresowe autobusy co 15 minut z Zielonek i Michałowic do Krakowa? Którędy pojadą?

Gmina Zielonki wraz z miastem Kraków i gminą Michałowice planuje uruchomienie agloekspressów, czyli ekspresowych autobusów. Data uruchomienia linii została wyznaczona przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wraz z gminami Zielonki i Michałowice na 30 sierpnia, a więc tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Ekspresowe autobusy zawiozą mieszkańców gmin Zielonki i Michałowice do Krakowa w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (czyli od godz. 6:00 do 8:00 i od 14:00 do 18:00) co 15 minut. Po godzinach szczytu będą kursować co pół godziny.

- Po terenie gminy Zielonki kursować będą dwie takie linie aglomeracyjne - jedna drogą krajową nr 7, druga drogą wojewódzką nr 794 Kraków-Skała - informuje samorząd gminy.

Którędy przejedzie agloekspress?

Agloekspress nr 307 kursować będzie po trasie: Michałowice Urząd Gminy, ulicami Jana Pawła II w Michałowicach, Graniczną w Bibicach, następnie drogą krajową nr 7, czyli ul. Warszawską przez Bibice i Węgrzce, a w Krakowie: Aleją 29 Listopada, Alejami Trzech Wieszczów, ul. M. Konopnickiej, przez Rondo Grunwaldzkie do pętli na os. Podwawelskim (ICE).

Agloekspress nr 337 zastąpi istniejącą linię aglomeracyjną o numerze 237 Owczary-Kraków Krowodrza Górka, kursować będzie: z pętli w Owczarach po terenie gminy bez zmian, czyli drogą wojewódzką Kraków-Skała przez: Brzozówkę, Przybysławice, Januszowice, Trojanowice i Zielonki, a w Krakowie ulicami: Pachońskiego, Prądnicką do pętli Nowy Kleparz. Po wybudowaniu krakowskiego odcinka Trasy Wolbromskiej trasa agloekspressu nr 337 zostanie skorygowana – na ostatnim odcinku kursował będzie Trasą Wolbromską.

- W związku z wprowadzeniem agloekspressu nr 337 Owczary – Kraków Nowy Kleparz konieczne będzie wprowadzenie korekt na linii aglomeracyjnej nr 207 do Trojanowic, tzn. uzupełnienie jej o kursy wieczorne i weekendowe – w godzinach zgodnych z obecnie zapewnianą przez linię nr 237 obsługą przystanku „Trojanowice Pętla”. W związku z uruchomieniem agloekspressu nr 307 Michałowice UG – Kraków os. Podwawelskie, gmina Michałowice może wprowadzić też korekty na obecnych liniach aglomeracyjnych 257 i 277 - informują pracownicy UG Zielonki.

Jak informuje samorząd, gmina gotowa jest także do uruchomienia nowej linii aglomeracyjnej nr 290 przez osiedle Łokietka. - Niestety, jej uruchomienie opóźnia się w związku z przedłużającym się remontem ul. Łokietka w Krakowie. Planowane jest zamknięcie ul. Łokietka, wówczas tymczasowo przez osiedle Łokietka w Zielonkach skierowane zostaną autobusy linii aglomeracyjnych nr 220 i 240. Uruchomienie nowej linii 290 możliwe będzie dopiero po zakończeniu remontu ul. Łokietka w Krakowie i powrocie linii 220 i 240 na swoje stałe trasy - tłumaczą urzędnicy.

fot. UG Zielonki

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje