czwartek, 22 sierpnia 2019 12:35

Tragedia pod Giewontem: Piorun uderzył w grupę turystów. Nie żyją 4 osoby, 157 jest rannych [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Tragedia pod Giewontem: Piorun uderzył w grupę turystów. Nie żyją 4 osoby, 157 jest rannych [AKTUALIZACJA]

Trwa akcja ratunkowa na Giewoncie. Piorun uderzył w grupę turystów. Co najmniej pięć osób jest rannych - informuje policja.

Ok. godz. 14 nad Tatrami przeszła gwałtowna burza. Pioruny uderzyły w szczyty, na których byli turyści. Jeden z nich uderzył w Giewont. Porażonych zostało prawdopodobnie pięć osób na szczycie, a w sumie poszkodowanych może być nawet 20 osób. Wśród rannych jest dziecko. Na miejsce akcji ściągani są dodatkowi ratownicy oraz drugi śmigłowiec z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Relację z akcji ratunkowej przeprowadził Tygodnik Podhalański

AKTUALIZACJA:

W Tatrach trwa nadal akcja ratunkowa, w której biorą udział śmigłowce TOPR i LPR. Potwierdzono, że w wyniku burzy zmarły 4 osoby w tym dwoje dzieci oraz jeden turysta z Czech, który spadł w przepaść po stronie słowackiej. Piorun uderzył w łańcuch, którego trzymali się turyści. W zakopiańskim szpitalu przebywa obecnie ok. 40 lżej rannych. W akcji ratunkowej biorą udział cztery śmigłowce LPR i śmigłowiec TOPR.

Część z rannych została przetransportowana do szpitali w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej i Myślenicach.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nadal są w górach, bo nie wiadmo jeszcze czy gdzieś nie przebywają turyści poszkodowani przez burzę i wymagający pomocy. Osoby ranne pozostają pod opieką ratowników medycznych w Schronisku PTTK na Hali Konratowej.

Do Zakopanego udał się wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W drodze jest też premier Mateusz Morawiecki.

Miasto Zakopane odwołało imprezy kulturalne w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach.  Piątek będzie w Zakopanem dniem żałoby.

Uruchomiono też specjalną infolinię, dzięki której uzyskać można informacje o osobach poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach oraz zgłaszać osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu: 18 20 17 100, 18 20 23 914

Zobacz też: Zakopane. 51.MFFZG - odwołane koncerty w dniu 22 sierpnia

red.

Podhale - najnowsze informacje